2010. március. 27. 11:09 MTI Utolsó frissítés: 2010. március. 27. 11:12 Világ

A tibeti masztiff a kínai milliomosok új státusszimbóluma

Az Ausztráliában vásárolt ingatlanok, Egyesült Államokból hozatott telivérek és a nagy európai divatházak egyedi tervezésű ruhakölteményei után a szupergazdag kínaiak új státusszimbólumot találtak maguknak: a tibeti masztiffot, egy erős, tagbaszakadt, sűrű bundájú pásztorkutyát.

Becslések szerint 825 ezer milliomos él az országban, és a luxuscikkek piaca szédítő ütemben növekszik. A Hszinhua hivatalos kínai hírügynökség nemrégiben leltárba vette, mire is van szüksége egy gazdag embernek: egy fiatal és szép feleségre, egy Lamborghinire és egy tibeti masztiffra, "minél nagyobb és vadabb, annál jobb".
   
A kommunista párt által egykor kispolgárinak kikiáltott háziállatok manapság nagyon kedveltek Kínában, és a hazájában do-khyinak nevezett kutyafajta sok olyan üzletember vágyálma, aki nemcsak ingatlanokba vagy részvényekbe akarja fektetni pénzét. leggazdagabb kínaiak listáját évente összeállító Rupert Hoogewerf adószakértő azzal magyarázza az eb sikerét, hogy "hazai luxusmárkáról van szó, (...) és birtokosának lenni újabb lehetőséget jelent a hírnév növelésére, a gazdagság fitogtatására". Másrészt már a kutya megjelenése is a jólétet sugallja: sörényével az oroszlánra emlékeztet, amely hagyományosan a szerencse jelképe Kínában. "Korábban németjuhászkutyákba ruháztam be, de pillanatnyilag a tibeti masztiff a menő" - mondta Szuj Huj-cseng (Sui Huizheng) üzletember, aki húsz ilyen ebet tart, és a múlt hét végén részt vett a minden évben megrendezésre kerülő tibetimasztiff-kiállításon. A seregszemlén a legdrágább példányok úgy parádéztak a tulajdonosok és a kutyakiképzők mellett, mint a manökenek a kifutón.
   
A kínai tenyésztők több tízezer eurót fizetnek egy párzásra hajlandó partnerért kutyájuknak. Szuj 30 ezer eurót (csaknem 8 millió forintot) szurkolt le azért, hogy standja legyen a vásáron - körülbelül ennyit keres legjobb fedezőkanja, King már az első "bevetés" alkalmával. Külföldön nem értik, miért adnak ki ilyen őrületes összegeket ezért a kutyafajtáért, amelyben egyébként semmi különleges nincs. "Várható élettartamuk viszonylag rövid és nem különösebben ritkák. Rejtély, hogy Kínában miért ilyen méregdrágák" - csodálkozik Martha Feltenstein, a tibetimasztiff-tenyésztők amerikai egyesületének elnöke. Az Egyesült Államokban a kölykök néhány száz dollárba kerülnek, Németországban a tibeti kutyafajták nemzetközi klubjának tenyésztőitől 1200 euróért (durván 320 ezer forintért) kaphatók, de Kínában a kifejlett állatok ára a tenyésztők szerint olykor meghaladja a 70 ezer eurót (több mint 18 millió forintot) is. Tavaly egy tibeti masztiffot több mint 400 ezer euróért (több mint 106 millió forintért) adtak el egy észak-kínai nőnek. Sajtójelentések szerint 30 fekete Mercedesből és más drága autókból álló konvojt küldött a repülőtérre a nagybecsű kutyáért.

Hirdetés
Gazdaság Sztojcsev Iván 2025. január. 08. 11:41

Lázár bejelentette: 20 perc késés után visszajár a vasúti jegyár fele, buszt küldenek nyáron a vonat helyett, ha nincs klíma

Tíz vállalással indította el Lázár János az évet: a miniszter bejelentette, hogy júniustól 20 percnél nagyobb késés után visszajár a jegyár fele, buszos rásegítéssel készülnek a nyári főszezonra, és mellékesen azt is elmondta, hogy decemberben a GYSEV-ben még nagyobb tulajdonrészt szerzett a magyar állam, úgyhogy több dunántúli megye teljes hálózatát átadják.