Miről beszélt Bajnai Barrosónak az uniós csúcs előtt?
A következő tíz évre szóló átfogó európai uniós növekedési és foglalkoztatási stratégiában olyan közös célokat kell meghatározni, amelyek összhangban vannak az egyes tagországok teljesítőképességével – állapította meg Bajnai Gordon miniszterelnök a témával foglalkozó EU-csúcsértekezlet előtti sajtótájékoztatóján, csütörtökön Brüsszelben.
A visegrádi négyek csoportját képező országok (Magyarország, Lengyelország, Csehország, Szlovákia) kormányfői és José Manuel Durao Barroso európai bizottsági elnök megbeszélését követően a magyar miniszterelnök elmondta: Európának nagyon nehéz évei jönnek, mert a válságkezelés során felhalmozott adóssághegyet le kell dolgozni.
Az unióban ezért „mindenhol összehangolt módon van szükség további, a válságból kivezető intézkedésekre” – fogalmazott. Mint mondta, a találkozón részt vevők támogatták azt is, hogy a célok és a tagországi teljesítőképesség összehangolásában a Barroso-bizottság játssza az irányító szerepet.
Az átfogó stratégiával (EU 2020) kapcsolatban Bajnai Gordon úgy ítélte meg, az Európai Bizottság hivatalos javaslata a korábbinál markánsabban jeleníti meg azokat a szempontokat, amelyek a visegrádi országok számára fontosak. Ilyen a felzárkóztatási, kohéziós politika, amelynek továbbvitele lehetővé teszi, hogy a belső piacot jobban kihasználják a mainál. Magyarország számára nagyon fontos a közös agrárpolitika is, amely az alacsonyabb képzettségűek munkához jutását segíti – szögezte le.
Azt is jelezték Barrosonak, hogy a térség számára kiemelt kérdés az energiabiztonság. A pénzügyi nehézségekkel küzdő Görögországról szólva Bajnai Gordon leszögezte, ha nem születik gyors megoldás, azt más, az eurózónán kívüli országok is megszenvedik. A visegrádi országoknak is érdeke, hogy Görögország megkapja azt a támogatást, amelynek segítségével elvégezheti házi feladatát. Athén ezalatt véghezviheti azokat a fájdalmas intézkedéseket, amelyek kivezetik a válságból, ahogy ezt Magyarország sikeresen megtette. A magyar példa ebből a szempontból releváns - mondta a miniszterelnök.
A visegrádi négyeknek az esetleges euróövezeti csúcstalálkozóval kapcsolatos álláspontját firtató kérdésre kijelentette: „Minden olyan fórumot támogatunk, amely képes arra, hogy ezen a hétvégén mindenki számára elfogadható, a piacokat megnyugtató, Görögország számára levegőt juttató, szolidáris döntést hozzon”.