Izraeli kormányfő: folytatódik a barátság "a világ legnagyobb nemzetével"
Elégedettségét hangoztatta Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök első washingtoni megbeszéléseivel - közölte kedden kabinettitkára, Cvi Hauzer.
"Izrael és az Egyesült Államok kapcsolatai változatlanok. A két országot sors- és értékközösség köti össze" - mondta Hauzer Washingtonból telefonon az izraeli közrádiónak. "Jeruzsálemet illető nézeteltéréseink 1967-re nyúlnak vissza, s ezek barátok közti nézeteltérések" - folytatta, arra utalva, hogy Izrael annak idején elfoglalta, majd bekebelezte a város keleti, arabok lakta szektorát.
A legnagyobb Izrael-barát amerikai lobbicsoport, az AIPAC éves washingtoni kongresszusán részt vevő Netanjahu hétfőn tárgyalt Hillary Clinton amerikai külügyminiszterrel, este pedig együtt vacsorázott Joe Biden alelnökkel. Kedden ellátogat a Capitoliumra, s délután fogadja őt a Fehér Házban Barack Obama elnök.
A tanácskozáson elmondott háromnegyed órás beszédében az izraeli kormányfő bizalmát fejezte ki abban, hogy "folytatódik a barátság" az Egyesült Államokkal. "Amerika elkötelezettsége Izrael biztonsága iránt elnökről elnökre, kongresszusról kongresszusra megingathatatlan maradt" - mondta, az Egyesült Államokat "a világ legnagyobb nemzetének" nevezve.
Jeruzsálemmel kapcsolatos álláspontját védve Netanjahu arról beszélt, hogy a zsidók 3000 évvel ezelőtt is építkeztek és ma is építkeznek ott, mert "Jeruzsálem nem telep, hanem a fővárosunk". Utalt arra, hogy az 1600 lakás bejelentett építése Ramat Slómó negyedben a legkorábban három év múlva kezdődik el. Az Egyesült Államok és Izrael viszonya kárt szenvedett amiatt, hogy Izrael Joe Biden amerikai alelnök közel-keleti látogatásával egy időben bejelentette 1600 új lakás tervezett építését Kelet-Jeruzsálemben. Netanjahu részben azért érkezett Washingtonba, hogy javítson a kétoldalú kapcsolatokon.