2010. március. 03. 15:50 MTI Utolsó frissítés: 2010. március. 03. 15:53 Világ

Mollák osztanak óvszereket Afganisztánban

Mollák osztanak óvszereket, és Korán-idézetekkel buzdítják az afganisztáni párokat arra, hogy tartsanak hosszabb szünetet a gyermekvállalások között.

Egészségügyi szakértők szerint a családtervezés kezd gyökeret verni abban a közép-ázsiai országban, ahol minden nyolcadik nő meghal a terhesség alatt. Az anyák 100 ezer élve születésre számított halandósági rátája 1800, amit világviszonylatban csak Sierra Leone előz meg az ENSZ Gyermekalapja, a UNICEF szerint. (Az Egyesült Államokban ez az arány 11 a 100 ezerhez.)

Afganisztánban az egyik legmagasabb a termékenységi ráta a világon, egy nő átlagosan több mint hat gyereket hoz a világra annak ellenére, hogy az országban háború dúl, és akadozik az orvosi ellátás. A fogamzásgátlókról és beszerezhetőségükről sok házaspár alig tud valamit, a UNICEF becslése szerint az asszonyok mindössze 10 százaléka alkalmaz valamilyen születésszabályozási módszert. Egy kísérleti program keretében az óvszerek, fogamzásgátló tabletták és injekciók használata 27 százalékkal nőtt nyolc hónap alatt három vidéki körzetben, amikor az előnyöket négyszemközti beszélgetéseken ecsetelték - számolt be róla a hét elején az Egészségügyi Világszervezet (WHO) hivatalos lapja.

Helyi vallási vezetők, mollák csatlakoztak egészségügyi szakemberekhez és települési elöljárókhoz, hogy Korán-idézetekkel biztassanak a gyerek kétéves koráig tartó szoptatásra, és elmagyarázzák a pároknak: mennyire fontos az anya és a csecsemő egészsége szempontjából, hogy hosszabb szünetet tartsanak a szülések között. Összesen 37 molla fogadta el a fogamzásgátlást olyan módszerként, amellyel elnyújtható ez az időszak, és néhányan közülük a pénteki imákon külön ki is térnek rá.

"Az összes molla tud erről, elvégre maga Mohamed próféta is javasolta követőinek" - mondta Douglas Huber, a lapban ismertetett kísérlet irányítója. Közlése szerint nem volt nehéz elfogadtatni, mert az iszlám a katolicizmustól eltérően alapjában véve nem ellenzi a születésszabályozást: az ondóvezeték elkötésétől a művi vetélésig mindent támogatnak a muzulmán világ különböző részein.

A 2005 és 2006 között végrehajtott kísérleti program keretében, amelybe 3700 családot vontak be különböző etnikai csoportokból és felekezetekből (szunnitákból és síitákból), az egészségügyi minisztérium civil szervezetek közreműködésével arra hívta fel a figyelmet, hogy a születésszabályozás 300-szor biztonságosabb az országban, mint maga a szülés. A férjeket is bekapcsolták a kampányba, és igyekeztek eloszlatni azokat a hiedelmeket, hogy a fogamzásgátlásnak káros mellékhatásai lehetnek, például meddőséget okozhat.

A programon kívül egy nagy-britanniai székhelyű szervezet országszerte 3500 vallási vezetőt képzett ki a családtervezés témájában 2003 óta, és több mint 2 millió óvszert osztott szét tavaly. "Néhány körzetben a mollák az éjszakai imákon osztogatták az óvszereket, mert a rendelők már zárva voltak 4 óra után" - mondta a szervezet programigazgatója.

A kabuli egészségügyi tárca azt tervezi, hogy a kísérleti születésszabályozási programot az Európai Unió, az amerikai kormány nemzetközi segélyügynöksége (USAID) és a Világbank segítségével az egész országra kiterjeszti. A WHO genfi szakértője, Matthew Mathai szerint az elképzelést azonban megnehezíthetik a folytatódó harcok, valamint az, hogy költséges, intenzív képzést igényel, és a magas gyermekhalandóság miatt sok afgán nő nagycsaládban gondolkodik.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?