2010. március. 01. 18:53 hvg.hu Utolsó frissítés: 2013. március. 05. 23:55 Világ

"Nincs több hely halottak számára" - helyszíni tudósítás Haitiről

Másfél hónappal a brutális pusztítást és 217 ezer halottat maga mögött hagyó haiti földrengés után kiábrándultságról és az újjáépítés körüli óriási kérdőjelekről számol be a karibi szigetországból a WAZ-csoport tudósítója.

A port-au-prince-i temető kijáratánál a következő feliratot függesztették ki: “Nincs több hely halottak számára, minden sírhely megtelt.” A háttérben egy friss tömegsír látható, amelyből egy emberi lábszárcsont kandikál ki a foszlott rongyok közül. Egy helyi lakos, Emmanuel Gaudin elmondja, hogy a legfelső sorban fekvő halottakat alig 30 centiméternyi föld fedi.

A január 12-i földrengés 217 ezer áldozatot követelt. Az EU új segélyezési biztosát, a bolgár Krisztalina Georgievát azonban a halottak helyett a túlélők és a szigetországban a katasztrófa miatt egymillió hajléktalanná vált lakos megsegítése szólította Haitire. Az esős évszak kezdete csak tovább tetőzi a helyzetet egy olyan országban, amelynek közintézményei gyakorlatilag csak virtuálisan léteznek, hiszen az összes minisztérium közül mindössze egyetlen maradt épségben. Eközben az élelmiszer és gyógyszerellátás, a szennyvíz-elvezetés és az épületek újjáépítésének kérdése teljességgel megoldatlan - számol be a WAZ-csoport tudósítója, Veszelin Zselev. (A WAZ-csoport többek között a HVG Kiadó tulajdonosa.)

Kattintson a képre, tekintse meg galériánkat!
AP

Az uniós biztos a hozzá a tervek szerint kedden csatlakozó EU külügyi főképviselővel, Catherine Ashtonnal együtt a főváros, Port-au-Prince mellett a földrengés által leginkább sújtott településeket, Jacmelt és Leogane-t keresik fel. Az unió igyekszik a segélyeket a lehető leghatékonyabban célba juttatni, gyorsítani az újjáépítést - ami a vártnál sokkal nehezebb feladat a korábban is óriási gondokkal küzdő államban. A két EU-s politikus látogatásával szeretne reális képet kapni a helyzetről, hogy aztán a március végi New York-i donorkonferencián érdemben szólhassanak a haitiek megsegítéséről. Az Európai Bizottság továbbá abban bízik, hogy a biztosok látogatása segíti a nemzetközi partnerekkel, mindenekelőtt az Egyesült Államokkal, az ENSZ és a Nemzetközi Vöröskereszttel az együttműködést.

Az igyekezet ellenére Ashtont - és a bizottságot - komoly kritika érte az utóbbi hetekben Haiti kapcsán. Ezek szerint az EU későn és kerülve a nyilvánosságot segített. Az unió nem mellesleg a hárommillió eurós gyorssegély után 120 milliót adott az azonnali humanitárius segítségnyújtásra a katasztrófa utáni napokban. Emellett további 311 milliót kalapozott össze 18 tagállama és a bizottság az újjáépítésre és az ország helyzetének normalizálására.

Ki ő, egy chilei?

"Krisztalina Georgieva? Ki ő, egy chilei?" - kérdezte a WAZ riporterét egy helyi lakos, Marselius Mac-Allende, érzékeltetve az EU által küldött segítség láthatatlanságát. "Európa? Ja, Yves Saint-Laurent" - teszi hozzá a fővárosban a földrengés előtt szabóságot üzemeltető 30 éves férfi. Sok haiti sorstársával együtt, “elvből nem állna sorba segélyért”, noha nincs világos elképzelése arról, miből neveli fel két gyermekét és tartja el feleségét, miután boltja teljesen megsemmisült.

“Barátoktól kérek kölcsön és Istenhez fohászkodom” - mondja a 44 éves Polette Palvair. A port-au-prince-i munkanélküli számtalan sorstársához hasonlóan az utcán alszik mióta háza elpusztult. Arra a kérdésre, hogy testvéreivel mennyi pénzből élnek egy hónapban, rávágja a WAZ tudósítójának: “Annyiból, amennyit Ön ad nekünk Uram!”

Húszezer vécé hiányzik

Az ENSZ becslései szerint Haitin összesen 1,47 milliárd dollárnyi segélyre lenne szükség a teljes újjáépítéshez. Ennek az összegnek azonban még csak a 47 százaléka van meg és igen kevés szó van arról, hogyan jön össze a pénzek másik fele. Az újjáépítés legsürgetőbb része a lakóházak helyreállítása hiszen “az utcák nappal piacként működnek, éjszakánként azonban nyilvános hálótermekké alakulnak át” - mesélik a helyiek. A bizottság továbbá a mellékhelységek és a szennyvíz elvezetést emeli ki mint kiemelt megoldatlan problémákat. Számításuk szerint a jelenleginél húszezerrel több vécére lenne szükség, ugyanis a hajlékukat vesztett lakosok táboraiban mindent beborít a széklet és a vizelet, borzasztó szagot terjesztve.

A szigetországban jelenleg aktív 396 segélyszervezet munkatársainak egy jelentős része a közeljövőben távozni fog, ami további aggályokat vet fel annak kapcsán, hogyan tovább. A katasztrofális közegészségügyi állapotok nyomán gyorsan terjed a hasmenés, ami a csatornaelvezetés hiánya és a hulladékszállítás megszűnése miatt az eddigieknél is nagyobb méreteket ölthet. Ráadásul az újjáépítéshez nélkülözhetetlen romeltakarítás is lassan zajlik - írja Veszelin Zselev, a WAZ tudósítója.

Hirdetés