Pekingben bekérették az amerikai nagykövetet a dalai láma vizitje miatt
A kínai külügyminisztériumba kérették pénteken az Egyesült Államok pekingi nagykövetét, hogy hivatalos tiltakozó jegyzéket adjanak át neki Barack Obama amerikai elnök és a dalai láma találkozója miatt - jelentette pénteken a Hszinhua kínai hírügynökség.
Cuj Tien-kaj miniszterhelyettes Jon Huntsmannak fejezte ki komoly elégedetlenségét a történtek miatt. Peking ezt megelőzően - ugyancsak pénteken - külügyi szóvivői közleményben tudatta: konkrét lépéseket vár Washingtontól annak bizonyítására, hogy a kétoldalú kapcsolatok egészséges fejlesztésére törekszik. Kína többször megismételt tiltakozása ellenére az Egyesült Államok "kerül, amibe kerül" alapon önfejűen ragaszkodott a találkozóhoz, amivel "durván megsértette a nemzetközi kapcsolatok irányadó normáit és nyíltan szembehelyezkedett a három kínai-amerikai közös nyilatkozattal, valamint a kínai-amerikai közös közleménnyel" - hangsúlyozta Ma Csao-hszü (Ma Zhaoxu) utalva arra, hogy az amerikai elnök és külügyminisztere külön-külön találkozott a dalai lámával.
A lépés ugyancsak ellentétes az amerikai kormányzat többször hangoztatott álláspontjával, miszerint Tibetet Kína részének tekinti és nem támogatja "Tibet függetlenségét" - olvasható a szóvivői közleményben. A hivatalos pekingi tiltakozás kiemeli, hogy "Tibet elválaszthatatlan része Kína sérthetetlen területétől, s Tibet ügye tisztán belügy". Egyben arra szólítja fel Washingtont, hogy tegyen azonnali lépéseket a kapcsolatokat ért káros hatás megszüntetésére, állítsa le a Tibet függetlenségére törekvő Kína-ellenes szeparatista erők támogatását.
"Az Egyesült Államoknak meg kell szüntetnie beavatkozását Kína belügyeibe és konkrét lépésekkel törekednie kell a kínai-amerikai kapcsolatok egészséges és szilárd fejlesztésére" - húzta alá Ma Csao-hszü. Barack Obama amerikai elnök helyi idő szerint csütörtökön a Fehér Ház térképtermében fogadta az 1959-ben Indiába menekült dalai lámát, akit Pekingben a "Nyugat bábjának", a tibeti társadalmi stabilitás megingatására törekvő, az emigráns tibetiek hosszú távon Tibet függetlenségét elérni szándékozó vezetőjének tartanak.