2010. február. 04. 13:29 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. február. 04. 13:22 Világ

Düsseldorf: tömeggyilkosságot szervező terroristák monstre pere

A német államnak a hetvenes években hadat üzenő hírhedt Vörös Hadsereg Frakció (RAF) terroristáinak peréhez hasonlítják azt a bírósági tárgyalást, amely az al-Kaidához közel álló Iszlám Dzsihád Unió (IDU) terrorszervezethez tartozó négy férfi ügyében folyik Düsseldorfban.

A vád szerint a szóban forgó személyek németországi amerikai létesítmények, köztük katonai támaszpontok ellen akartak robbantásos merényleteket elkövetni. Amennyiben végrehajthatták volna a tervezett merényleteket, azok véresebbek lettek volna, mint az 56 halálos áldozattal járó, 2005 júliusi londoni és a több mint egy évvel korábbi, 191 áldozatot követelő madridi merényletek.

A düsseldorfi tartományi bíróságon zajló perben az ügyész csütörtökön fejezte be vádbeszédét, az ítélet március elején várható. Volker Brinkmann szövetségi ügyész hangsúlyozta, hogy a terroristák Németország történetében egyedülálló tömeggyilkosságot terveztek. Beismerték ugyan, hogy mire készültek, de nem tanúsítottak megbánást. Az ügyész az iszlám terrorizmus rákos daganatáról beszélt, amely – mint utalt rá – nem ismer tabut, és áldozatait tetszés szerint választja ki.

A vádlottak padján három német és egy török állampolgár ül, akik az IDU németországi sejtjét, az elsősorban Észak-Rajna-Vesztália tartomány délkeleti részén tevékenykedő úgynevezett sauerlandi csoportját alkották. A három németet a hatóságok két és fél évvel ezelőtt vették őrizetbe, míg negyedik társukat Törökországban fogták el. A németek közül kettő évekkel ezelőtt áttért az iszlám vallásra. A nyomozók a csoport különböző rejtekhelyein hatalmas mennyiségű, "házilagos készítésű" robbanóanyagot foglaltak le. A terroristák mindenekelőtt autókban elhelyezett szerkezetekkel akarták merényleteiket végrehajtani, mindenekelőtt amerikai célpontok ellen, számolva nagy számú polgári áldozattal is.

Az Üzbegisztánban létrehozott Iszlám Dzsihád Unió németországi csoportját 2007 januárja óta figyelték a helyi hatóságok, amelyek amerikai kollégáiktól kaptak tájékoztatást a készülő merényletekről. Az amerikai szervek ugyanis egy pakisztáni terrorista kiképzőtáborból küldött "gyanús" e-mailek birtokába jutottak, amelyek az Iszlám Dzsihád Unió által tervezett németországi merényletekre utaltak. A közös nyomozásról annak idején az akkori amerikai elnök, George Bush és Angela Merkel kancellár többször és személyesen egyeztetett.

A 23 és 30 év közötti gyanúsítottakat gyilkossági kísérlettel, továbbá terrorszervezeti tagsággal vádolják. Bírósági források szerint 11-től 13 évig terjedő börtönbüntetést szabhatnak ki rájuk. Az Iszlám Dzsihád Unió 2005 óta szerepel a washingtoni külügyminisztériumnak a külföldi terrorszervezetekről összeállított listáján. A szervezet fokozatosan terjesztette ki tevékenységét több közép-ázsiai országra, majd egy sor európai államra, köztük Németországra.

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.