2010. január. 28. 09:17 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. január. 28. 09:01 Világ

Kevesebb atom: hamarosan megállapodhatnak az új START-szerződésről

Az új START-szerződésről kezdett orosz-amerikai tárgyalások már majdnem befejeződtek, a megállapodás hamarosan megszületik – közölte szerdán a Fehér Ház, miután a két ország elnöke telefonon tárgyalt a kérdésről. Barack Obama és Dmitrij Medvegyev egyeztetésről az orosz külügyminisztérium is beszámolt hozzáfűzve, hogy azt Washington kezdeményezte.

Az amerikai fővárosban hangsúlyozták, hogy Obama megköszönte az orosz félnek a közös munkában való részvételt, miközben a tárgyalások az elmúlt hetekben folyamatosan haladtak előre az új nukleáris leszerelési szerződés megkötése érdekében.

Moszkvai közlés szerint a két elnök telefonbeszélgetése konstruktív volt, és részleteiben tárgyalták meg a kétoldalú kapcsolatok helyzetét, beleértve az új szerződéssel összefüggő kérdéseket.

Az 1991-ben aláírt START-1 hatálya december 5-én járt le. A felek azonban közölték, hogy érvényben lévőnek tekintik azt mindaddig, amíg alá nem írják, illetve amíg nem ratifikálják a fegyverkészletek további csökkentéséről szóló új megállapodást. Az új START a hordozóeszközök és a nukleáris robbanótöltetek számának további csökkentését irányozza majd elő.

Megfigyelők utalnak arra, hogy Obama a szerződés mielőbbi megkötését a két ország közötti viszony javítása szempontjából kulcsfontosságúnak tartja. Az amerikai-orosz kapcsolatok a Nyugat-barát Grúzia ellen 2008 augusztusában folytatott orosz hadjárat után némileg lehűltek.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.