Hiába szólt a CIA-nak a nigériai terrorista apja
A Delta-Northwest gép elleni merényletre készülő nigériai férfi apja az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) egyik munkatársát is tájékoztatta arról, hogy aggodalma szerint fia "radikalizálódott", de ezt az információt nem terjesztették kellő mértékben a hírszerző szolgálatok között - közölte egy magát megnevezni nem kívánó forrás a CNN-nel.
Erről az amerikai hírtelevízió néhány órával azt követően számolt be, hogy Barack Obama elnök kijelentette: emberi mulasztások és a biztonsági rendszerben meglévő hézagok együttesen tették lehetővé, hogy a 23 éves nigériai férfi ruházata alá robbanószert rejtve fel tudott jutni a légitársaság Amszterdamból Detroitba induló járatára.
A névtelenül nyilatkozó elmondta, hogy a CIA-ügynök jelentést küldött a Virginia állambeli központba a fiatalember apjával folytatott beszélgetésről. A dokumentum azonban nem jutott el azokhoz az illetékesekhez, akik összehangolhatták volna a hírszerzési együttműködést. A The Wall Street Journal című lap szerint az apa az Egyesült Államok abujai nagykövetségén találkozott a CIA-ügynökkel novemberben 19-én.
Egy korábbi hír szerint a nigériai fiatalember apja már hónapokkal ezelőtt is figyelmeztette az Egyesült Államok nigériai nagykövetségét, hogy fiát szélsőséges tanok fertőzhették meg, és terrortámadásokra készülhet. Alhaji Umar Mutallabah dúsgazdag bankár, a First Bank PLC nigériai bank volt elnöke kapcsolatba lépve az amerikai külképviselettel arról számolt be, hogy félelmei szerint fia életében "rossz fordulat" állt be. Három évet Londonban töltött egyetemistaként, majd Dubajban folytatta tanulmányait. Ezt követően utazott Jemenbe, ahonnan azt üzente hozzátartozóinak, hogy ne is próbálják meg felkutatni őt. Az apában ennek nyomán alakult az az aggodalom, hogy gyermeke iszlamista körök befolyása alá került, és a dzsihád, az iszlám szent háború részese lett.
A figyelmeztetést a nagykövetség továbbította az amerikai országos terroristaellenes központba, és a fiatalember neve - egyes értesülések szerint már korábban - felkerült arra az 550 nevet tartalmazó listára, amelyen a terroristákkal kapcsolatban állható személyek adatai szerepelnek, de közülük nem mindegyik számít annyira veszélyesnek, hogy megtiltsák nekik a légi utazást.