2009. december. 28. 09:45 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. december. 28. 11:56 Világ

Amerika titokban újabb frontot nyitott az al-Kaida ellen

Az Egyesült Államok titokban harmadik frontot nyitott egy éve Jemenben az al-Kaida terrorhálózat ellen, különleges erőket küldve az arab országba a jemeni katonák kiképzésére - jelentette helyi idő szerint vasárnap este a The New York Times.

A napilap a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) egy meg nem vezetett egykori magas rangú vezetőjére hivatkozva azt írta, hogy a hírszerzés egy évvel ezelőtt több, terrorellenes harcban járatos ügynököt küldött Jemenbe. Ezzel egy időben titkos műveletekkel megbízott kommandók kezdték meg a jemeni biztonsági erők egy részének kiképzését a terrorellenes harcra - írta a  lap.

A Pentagon több mint 70 millió dollárt szán erre a programra a következő másfél évben, és a különleges egységek fogják továbbképzésben részesíteni a jemeni hadsereget, a belügyi erőket és a parti őrséget. Ezzel megkétszereződik az országnak nyújtott amerikai katonai segítség - hangsúlyozta a lap.

A média által idézett amerikai illetékesek szerint a nigériai Umar Abdul Farouk Abdulmutallab, aki pénteken fel akarta robbantani a Delta-Northwest légitársaság Amszterdamból Chicagóba tartó járatát, azt állította, hogy Jemenben kapott kiképzést az al-Kaidától.

A szaanai kormány, amely korábban a párbeszédet részesítette előnyben a jemeni származású Oszama bin Laden vezette nemzetközi terrorhálózattal szemben, nemrégiben az Egyesült Államok támogatásával pusztító támadásokat intézett az al-Kaida kiképzőtáborainak tartott célpontok ellen.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.