2009. december. 10. 14:45 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. december. 10. 16:52 Világ

Kémkedéssel vádolja a NAÜ-t az iráni vezetés

Teherán megvádolta a Nemzetközi Atomenergia-ügynökséget (NAÜ): azért épített az iráni határhoz közel, Türkmenisztánban szeizmológiai figyelőállomást, hogy onnan a nyugati hatalmak kémkedni tudjanak Irán ellen.

A NAÜ-nek 275 szeizmológiai figyelőállomása van szerte a világon, hogy ellenőrizze az atomkísérletek teljes betiltása céljából létrejött szerződés betartását, azt, hogy valamely részes ország a vállalásával ellentétben nem hajt-e végre mégis kísérleti robbantást. A múlt héten fejeződött be a türkmenisztáni állomás felépítése.

Irán már korábban is tiltakozott a határához közeli állomás létesítése ellen, noha tagja a szóban forgó szerződés szervezetének (CTBTO), a NAÜ nyilvántartása szerint iráni területen is van három ilyen állomás, valamint azt állítja Teherán, hogy nem dolgozik atomfegyver előállításán. Fogadkozása ellenére nem hajlandó elfogadni azt az ENSZ által támogatott tervet, amely a nemzetközi közösség szemében garanciát jelentene arra, hogy valóban nem próbál atomfegyvert előállítani. E terv arról szól, hogy külföldön kellene dúsíttatnia uránkészletének egy részét.

Irán nukleáris főtárgyalójának, Szaid Dzsalilinak az egyik tanácsadója azt mondta szerdán az IRNA hírügynökségnek nyilatkozva, hogy a szeizmológiai figyelőállomások létesítését engedélyező nemzetközi szerződés "kémszerződés", "veszélyesebb" még az atomsorompó-szerződés kiegészítő jegyzőkönyvénél is, amely lehetővé teszi, hogy a NAÜ váratlan ellenőrzéseket hajtson végre a részes országokban. "Egyértelmű, hogy a türkmenisztáni figyelőállomással Irán figyelése a cél" - jelentette ki a tanácsadó.

Irán az atomsorompó-szerződést is aláírta. Mahmúd Ahmadinezsád iráni elnök éppen szerdán jelentette ki, hogy országának nem érdeke tovább fokozni az atomprogramja körüli feszültséget, és hajlandó "újabb tárgyalásokat folytatni globális problémákról".

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?