Az atomalkuból való kilépéssel fenyeget Irán
Németország, Franciaország és Nagy-Britannia képviselőivel tárgyalt Irán Genfben.
Németország, Franciaország és Nagy-Britannia képviselőivel tárgyalt Irán Genfben.
A létesítmény 2022 szeptembere óta nem termel áramot, de így is roppant veszélyes dolog bombázni vagy tüzet gyújtani benne.
Rafael Grossinak főigazgató szerint fontos, hogy folyamatosan figyelemmel kövessék, mi történik a létesítménnyel.
A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség főigazgatója, Rafael Grossi „abszolút visszafogottságra” szólította fel az érintetteket.
Az iráni vezetés tagadja, hogy nukleáris fegyverre akarna szert tenni, de a NAÜ főigazgatója, Rafael Grossi nyugtalan.
Teherán ugyanakkor továbbra is tagadja, hogy nukleáris fegyver gyártását tervezné.
Irán az utóbbi időben gyakorlatilag kitiltotta a szervezet egyes megfigyelőit az országból.
Gondnokok mérnököknek adják ki magukat, hogy meglegyen a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség által megkövetelt létszám a vezérlőben? Mit lép az EU a súlyosbodó menekültválságban? A szerb elnök sérelmezi, hogy Ukrajna előnyt élvez az EU-csatlakozási tárgyalásokon a Nyugat-Balkán rovására. A szlovákiai választás a kommunizmus öröksége döntheti el. Válogatás a világlapok írásaiból.
Az orosz megszállás alatt lévő zaporizzsjai atomerőmű ukrán alkalmazottai közül senki nem volt hajlandó teljesíteni azt az orosz utasítást, hogy az egyik reaktort helyezzék „forró leállási” üzemmódba, mert az ellentétes a nukleáris és sugárbiztonsági szabályokkal.
Aggasztja a hatóságot, hogy Oroszország és Ukrajna kölcsönösen provokációval és támadással vádolja egymást a reaktornál.
Úgy tűnik, a mesterséges intelligencia kordában tartása meghaladja létrehozóinak erejét. A szakma egy része állami ellenőrzést kezd sürgetni. Példaként felvetődött a nukleáris energia szabályozása.
Az ügynökség igyekszik figyelni arra, hogy a hasadóanyagokat ne használják háborús célokra. A zaporizzsjai erőmű 15 hónapja van orosz kézen, a védelméről viszont egyelőre a felek nem tudtak megállapodni.