2009. december. 09. 12:50 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. december. 09. 13:13 Világ

Mi a jelentősége az ORTT-t elítélő amerikai határozatnak?

Az amerikai törvényhozás alsóháza, a képviselőház nem kötelező érvényű határozatban ítélte el helyi idő szerint kedden a magyar Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT) legutóbbi rádiós műsorszolgáltatási döntéseit, egyben a jogállamiság tiszteletben tartására ösztönözte Magyarországot.

A wiseGeek ismeretterjesztő internetes oldal szerint az amerikai kongresszusban a nem kötelező érvényű határozattervezetek vitája és az azokról való szavazás mára már a törvényhozási vita általános formájává vált. A tervezetek indítványozóinak gyakran az a célja a beterjesztéssel, hogy az egyes szövetségi államok lakossága lássa: képviselőik, szenátoraik milyen álláspontot foglalnak el az adott kérdésben. Miután a nem kötelező érvényű határozatból nem lehet törvény, valószínűbb, hogy a képviselők, szenátorok őszintébben beszélnek a vitában, így a szavazópolgárok behatóbban ismerkedhetnek meg erkölcsi és politikai nézeteikkel. 

Van olyan szakértői vélemény, amely szerint a kongresszusi tagok már-már magánemberi minőségükben beszélhetnek a szóban forgó ügyekről a kongresszus nyújtotta fórumon, és az országot vagy a világot érintő súlyos kérdésekben egyéni gondolataiknak, aggodalmaiknak is hangot adhatnak. Azok, akik ellene vannak a nem kötelező érvényű határozat intézményének, azzal érvelnek, hogy mint mindenki más, a kongresszusi tagok is bárhol folytathatnak politikai vitát, de a törvényhozásban ne azzal töltsék a drága időt, hogy olyan vitát folytatnak, amelynek nyomán nem történik változás az amerikai törvényekben.

A nem kötelező érvényű határozatokkal indítványozóiknak gyakran az a céljuk, hogy megnyilvánuljon a kisebbségi vélemény is. Ha egy törvényjavaslat nem kap akkora támogatást, hogy törvény legyen belőle, akkor legalább egy nem kötelező érvényű határozatban meg lehet mutatni: vannak olyanok, akik támogatták a törvénytervezet alapgondolatát. A nem kötelező érvényű határozat alkalmas olyan koncepciók támogatására is, amelyek esetében nem szükséges törvényt alkotni, elég, ha a kongresszus szóban forgó háza kinyilvánítja véleményét, ami erkölcsi támogatást jelent.

Egyes szakértői vélemények szerint a nem kötelező érvényű határozatra úgy kell tekinteni, mint egy véleményfelmérésre, amely előtt akár órákon át lehet vitatkozni. Alkalmas lehet arra is, hogy felmérjék vele egy majdani törvénytervezet esélyeit, noha előfordulhat, hogy egyes kongresszusi tagok véleményüknek ellentmondóan szavaznak akkor, ha tudják, hogy voksuknak törvényi következményei lehetnek. A washingtoni képviselőház 915-ös határozatát, amely a "Magyarország ösztönzése a jogállamiság tiszteletben tartására, a külföldi befektetők tisztességes kezelésére és a szabad, független sajtó előmozdítására" címet viselte, 333 igen szavazattal 74 ellenében fogadták el.

A határozatot Joe Donnelly jegyezte, és hét további indianai képviselő támogatta. Dennis Kucinich demokrata párti ohiói képviselő, a kongresszus magyar baráti csoportjának elnöke - aki nemmel szavazott - felhívta a figyelmet: Magyarországon vizsgálat kezdődött a rádiópályázatok odaítélése ügyében és ügyészi eljárás várható, tehát szerinte a határozat felesleges, mert arra szólítja fel Magyarországot, amit éppen tesz.

Hirdetés