2009. november. 26. 11:42 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. november. 26. 11:38 Világ

Ciprus szankciókat sürget Törökország ellen

Ciprus arra készül, hogy a közelgő rendkívüli EU-csúcson megtorpedózza Törökország közeledését az Európai Unióhoz.

A többi tagállam kormányfőinek küldött levelében, amelyet csütörtökön idéztek görög újságok, Dimítrisz Hrisztofiasz ciprusi miniszterelnök emlékeztet arra, hogy a török fél mind a mai napig nem nyitotta meg tengeri és légi kikötőit ciprusi hajók, illetve repülőgépek előtt. Ankara ezzel semmibe veszi azt a kötelezettségét, amelyet az EU-val szemben vállalt.

Amennyiben Törökország a következő EU-csúcsértekezletig nem "tesz pozitív lépést, úgy szankciókat kell elrendelni" vele szemben - írta a ciprusi kormányfő.

A szigetországgal kapcsolatban Törökország nem hajtja végre az úgynevezett ankarai jegyzőkönyvet, amelynek alapján vámunió jött létre Ankara és az Európai Unió között. A török álláspont szerint ciprusi hajók és repülőgépek fogadásához előbb rendezni kellene a ciprusi kérdést.

Ciprus 1974 óta megosztott, miután a Görögországgal való egyesülést (enózisz) sürgető körök államcsínykísérlete miatt török egységek szálltak partra a szigeten, elfoglalva annak északi, zömmel török ajkú népesség által lakott részét. Ankara nem ismeri el a 2004 óta EU-tag Ciprusi Köztársaság kormányát, amelynek fennhatósága csak a sziget déli részére terjed ki. Törökország csak az északi területen létrehozott Észak-Ciprusi Török Köztársasággal tart kapcsolatot, amelyet viszont egyetlen más állam sem ismer el.
Hirdetés
Gazdaság hvg.hu 2024. december. 01. 07:00

És akkor Varga Mihály állást váltott, a hitelminősítő pedig beszólt a magyaroknak

Pénteken végre felszállt a fehér füst, Orbán Viktor Varga Mihályt választotta a jegybankelnöki posztra, miközben Matolcsy György máris azt jósolja, hogy az évtized két legjobb éve vár ránk. Még aznap este a Moody’s kemény kritikával illette a magyar gazdaságpolitikát. A kormány arra épít, hogy végre sikerül költekezésre bírni az óvatoskodó országot. Persze, csak úgy lehet többet költeni, ha van miből. A hároméves bérmegállapodás ezt segítené, feltéve, ha a lakhatási válság és az újabb inflációs hullám el nem viszi az egészet. Ez a HVG heti gazdasági összefoglalója.