Bill Clinton is lobbizik az amerikai egészségügyi reformért
Bill Clinton volt amerikai elnök is bekapcsolódott az új washingtoni kormányzat által szorgalmazott egészségügyi reform elfogadtatásáért folyó küzdelembe: Clinton kedden a szenátus demokrata tagjaival találkozott, arra buzdítva őket, hogy nézeteltéréseiket félretéve szavazzák meg a törvénytervezetet.
Megfigyelők szerint rendkívüli eset, hogy egy volt amerikai elnök parlamenti képviselők egész csoportja előtt szólaljon fel egy ügy érdekében.
Bill Clinton első elnöki periódusa során maga is megpróbált elfogadtatni egy egészségügyi reformtervet a kongresszussal, de ez a kísérlet megbukott, s szerepet játszott abban, hogy az 1994-es időközi törvényhozási választásokon végül a republikánusok győztek. A mostani amerikai elnök, Barack Obama egyelőre jól áll: a képviselőház - helyi idő szerint szombaton éjszaka - megszavazta az egészségügyi reformcsomagot, amely a lakosság túlnyomó többségére kiterjesztené a betegbiztosítás rendszerét. Obama - aki szombaton megjelent a törvényhozásban, hogy a reformcsomag melletti szavazásra biztassa a képviselőket - "történelminek" minősítette a képviselőházi voksolást, és "abszolút meggyőződésének" adott hangot, hogy a szenátus is követi az alsóház példáját.
Itt viszont a demokratáknak 60 szavazatra lenne szüksége az ellenzéki republikánusok időhúzó procedúráinak visszaverésére, márpedig több demokrata szenátor, valamint egy független törvényhozó, Joe Lieberman (aki általában a demokratákkal együtt szavaz) már jelezték: a törvénytervezet a jelenlegi formájában számukra nem megfelelő.
Az új amerikai elnök belpolitikai programja szempontjából meghatározó egészségügyi csomag további 36 millió amerikaira terjesztené ki a betegbiztosítást, amely a következő években a tervek szerint már a lakosság 96 százalékának nyújtana ellátást. Az elmúlt évtizedek legnagyobb változását jelenti az amerikai egészségügyi politikában, s képviselőházi elfogadása kulcsfontosságú győzelem Obama számára.