2009. szeptember. 18. 18:40 MTI Utolsó frissítés: 2009. szeptember. 18. 18:38 Világ

Megszüntették az eljárást a volt izraeli magyar nagykövet ellen

Bizonyítékok hiányában megszüntette az eljárást David Admon, Izrael volt budapesti nagykövete ellen a tel-avivi bíróság - írták izraeli napilapok.

Az ügyészség vesztegetéssel, csalással és hűtlen kezeléssel gyanúsította Admontot. Azt vetették a szemére, hogy a nagyköveti pozíciójából fakadó előnyöket kihasználta üzleti magáncélokra, kapcsolatainak felhasználásával pénzért "ajtókat nyitott meg" üzletemberek számára, a nagyköveti rezidencián magánrendezvényt szervezett egy barátja számára, valamint a budapesti volt zsidó kórház privatizálásánál közvetítői jutalékot kapott a fia. Admon kezdettől fogva ártatlannak vallotta magát és alaptalannak nevezte a vádakat.

David Admont, a reklámiparból jött üzletembert 2004-ben nevezték ki nagykövetnek Budapestre, az izraeli lapok szerint baráti alapon, ugyanis jó kapcsolatban volt Szilvan Salom akkori külügyminiszterrel. Az izraeli rendőrség és a külügyminisztérium 2007 augusztusában indított vizsgálatot ellene a Jediót Ahronót és a Háárec című izraeli újságokban megjelent cikkek nyomán. Admon 2007. szeptember 15-én távozott a nagyköveti posztról. Akkor azt mondta, azért távozik, mert az izraeli kormányváltás után a politikai alapon kinevezett nagykövetek szerződését nem hosszabbították meg. 
  
A bírósági döntés után Admon a Kalkaliszt című izraeli gazdasági napilapnak kijelentette: kezdettől fogva tudta, hogy nem lesz semmi az egész ügyből. Hangsúlyozta, hogy bizonyos érdekkörök folyamatosan rágalmazták, pedig nagyköveti megbízatásának idején a kétoldalú kereskedelmi mérleg 90 millióról 500 millió sékelre bővült. A volt nagykövet a Háárecnek azt mondta:  sajnálja, hogy bizonyos érdekkörök nem haboztak gonosz szándékból fellépni ellene, s nem gondoltak arra, hogy mekkora kárt okoznak Izrael és kiküldöttjei jó hírének.


Hirdetés
Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?