2009. augusztus. 29. 18:06 MTI Utolsó frissítés: 2009. augusztus. 29. 18:04 Világ

Váratlan látogatás: Afganisztánba utazott Gordon Brown

Előre be nem jelentett látogatást tett a brit kormányfő szombaton Afganisztánban, amelynek déli részén a tálib lázadókkal hevesharcokat vívó brit csapatokat kereste fel.

Gordon Brown látogatásával azoknak az otthoni bírálatoknak az élét akarta elvenni, amelyek szerint a brit csapatok erőfeszítéseit aláássa a szükséges felszerelés és létszám hiánya.
 
A politikus Laskargáh városa melletti Camp Bastion táborban újságíróknak nyilatkozva hangsúlyozta: a brit erőket a legkorszerűbb felszereléssel látják el, hogy megvédjék őket az út menténelhelyezett pokolgépektől, amelyek az utóbbi hónapokban több tucat brit katona életét oltották ki. 
 
A brit kormányfő egyúttal szorgalmazta az afgán katonák és rendőrök kiképzésének felgyorsítását, hogy nagyobb részt vállalhassanak a tálibok ellen vívott küzdelemből. Elmondta, hogy telefononbeszélt Hamid Karzai afgán elnökkel és annak fő elnökválasztási riválisával, Abdullah Abdullahhal. A beszélgetések során egyértelművé tette előttük: London elvárja, hogy jövőre az afgán biztonsági erők további 50 ezer tagját képezzék ki. 
  
Brit katonai vezetők azt szeretnék, ha jövő novemberig - az eredetileg kitűzött határidőnél egy évvel korábbi időpontig - összesen 135 ezer afgán katonát képeznének ki, s készek ehhez segítséget isnyújtani. Afganisztánnak jelenleg 80-90 ezer katonája és hasonló számú rendőre van. 
 
A dél-afganisztáni Hilmend tartományban a brit és az amerikai haderő jelentős hadisikereket ért el az elmúlt hónapokban, de eközben saját soraiban az elmúlt nyolc év legnagyobb veszteségeit szenvedte el. Ennek hatására a brit közvéleményben csökkent az afganisztáni misszió támogatottsága, s éles bírálatok érték Brown kormányát. A kritika vezérszólama az volt, hogy a kormány nem adott elegendő helikoptert és páncélozott járművet a katonák védelméhez.

Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.