2009. augusztus. 17. 21:14 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. augusztus. 18. 11:02 Világ

Rejtélyes hajóeltűnés: az Arctic Sea meglett, a kérdőjelek maradtak

Kalózokat, kábítószer- vagy fegyvercsempészeket, sőt természetfeletti erőket is emlegettek egyes internetes oldalak az orosz Arctic Sea hajó eltűnése kapcsán. Többen állították, titkosszolgálati vagy egyéb, államtitokhoz kapcsolódó célok húzódhatnak meg a háttérben. Hétfőn a moszkvai kormány a hajó előkerüléséről számolt be. Hogy mi történt, nem tudni. Mégis sokan biztosak benne.

Hétfőn hajnalban meglett a több hete eltűnt Arctic Sea orosz tengeri hajó a Zöld-foki-szigetektől néhány száz kilométerre. A finn Solchart Management tulajdonában lévő, máltai zászló alatt futó tengeri szállítóhajó 15 fős orosz személyzetével július 23-án, állítólag egymillió euró értékű faáruval hajózott ki Finnországból, hogy a tervek szerint augusztus 4-én Algériában érjen partot. Útközben azonban, július 30-án a rádiós és műholdas összeköttetés megszakadt a járművel. Ezt követően sorra röppentek fel a találgatások a hajó hollétéről és útja valódi céljáról, illetve szállítmányáról.

Arctic Sea: nyolc feltételezett hajóeltérítőt tartóztattak le

Még a Balti-tengeren rablók szállták meg az Arctic Sea-t, akik közül nyolc elkövetőt már le is tartóztattak – közölte Anatol Szerdjukov orosz védelmi miniszter a legfrissebb keddi információk szerint. Az elkövetők közt négy észt, két litván és két orosz volt. A legénység kihallgatása nyomán Szerdjukov az Interfax orosz hírügynökségnek elmondta, a rablók egy gumicsónakkal közelítették meg a hajót és vészhelyzetet tettettek, ezért a legénység a fedélzetre engedte a látszólag bajba jutottakat. Ezután a rablók fegyverekkel fenyegették meg a legénységet, arra kényszerítve őket, hogy dél felé hajózzanak. A legénység beszámolójából az is kiderült, hogy azért nem volt rádió- és műholdas kapcsolatban a parttal a tengeri szállító, mert a támadók, elkerülendő a bajbajutottak követését, tönkretették a készülékeket.

Drogok, fegyverek, kalózok, természetfölötti lények - gyorsan gyarapodó legenda

A hivatalos tájékoztatás szerint csak fát szállító hajó rakománya képezte elsődlegesen a találgatások tárgyát: többen nagyértékű kábítószer-szállítmányt, mások fegyvereket emlegettek. Ez a tippelők szerint megmagyarázná, miért lett volna lehetséges az amúgy tisztázatlan tulajdoni hátterű tengerjáró elrablása.

A CNN szerint amúgy is jellemző a történetre, hogy szétválaszthatatlanul keveredik a közzétett hírekben a fikció a valósággal. Tom Clancy Vadászat a Vörös Októberre című művét idéző elméletek láttak napvilágot kommentelők és fórumozók sokaságától, s ezek drog- illetve  fegyverügyletek mellett lázadásról és kalózokról fantáziáltak.

Európai kalózhagyományok

Az első kalózok több  mint háromezer évvel ezelőtt jelentek meg a görög szigetvilágban, és az Égei-tenger rémei évszázadokon át zaklatták a hajókat. Az ezen a héten szerdán megjelenő HVG-ben bővebben is olvashat az európai kalózhagyományokról és az Arctic Sea eltűnéséről.

Emellett természetesen megjelentek a természetfelettimagyarázatokkal előrukkolók is, így került képbe a Bermuda-háromszögvagy az 1872-ben az Atlanti-óceánon legénysége nélkül megtalált MaryCeleste szellemhajó legendája.

Az orosz szál miatt nemmaradhattak ki a hidegháborús összefüggések sem. A Kreml korábbiközlése szerint az orosz hadiflotta is teljes gőzzel kereste a hajót,melynek megtalálására műholdas figyelést is bevetettek. A hidegháborúsösszeesküvés-elméletnek további táptalajt adott a nemrégiben lezajlottorosz tengeralattjáró-hadgyakorlat az Egyesült Államok partjainál is.

Mindezentalálgatások azonban egytől-egyig elfelejtik megválaszolni alegfontosabb kérdést: miért akarnának kalózok, rablók vagy kémek egy 17éves, török építésű, máltai zászló alatt hajózó tengerjárót egy rakásskandináv fával elkötni, megsemmisíteni vagy kifosztani?

Nemjutott közelebb a megoldáshoz a finn rendőrség sem, mely a tengerijárművet birtokló Solchart Management szűkszavúan nyilatkozó vezetőitőlszerette volna megtudni, mi állhat a találgatások szerint útja soránakár kétszer is elrabolt hajó esete mögött.

Beszámolók szerintugyanis miután a svéd partoknál elrabolták, az Arctic Sea újabb rablásáldozata lett Portugália partjainál, majd július 31-én nyoma veszett.Ezután legközelebb a Zöld-foki szigetektől nem messze tűnt fel ismét aradarokon – amit több egymástól független forrás is megerősített –rövid időre.

Vadabbnál vadabb feltételezések (Oldaltörés)

Szakértők szerint a hajó eltűnését körüllengő misztikus köd - könnyen lehet - nagyon is tudatos eszköz, melyet valamelyik állam katonasága vagy titkosszolgálatai szítanak, hogy megóvják a hajó legénységét.

© EPA

A Twitter mikroblog oldalon komoly erőfeszítéseket tettek a hírvákumkitöltésére, s így a felhasználók által összehordott információmorzsákés feltételezések egész litániává nőtték ki magukat. Egyes, a Twitterenmegjelent feltételezések szerint az akció egy orosz hadgyakorlat részétképezi, de vannak, akik szerint az egész mögött egy szeptember 11-éhezhasonló terrorakció bújik meg, melynek kivitelezéséhez a terroristákegy nem katonai hajót használnának fel.

Azok, akik továbbra iskalóztörténetként tekintenek az eltűnésre, úgy vélik, a hajó soha nemhagyta el Finnország partjait, az Arctic Sea a La Manche-csatornán valóáthajózása szerintük csak illúzió, mely segít a kalózoknak, hogy egyellenőrizetlen európai kikötőben eladhassák a faszállítmányt. A CNNáltal megkérdezett szakértők szerint azonban rendkívül kétséges, hogyilyen akciót véghez lehessen vinni az oly erősen ellenőrzött európaivizeken.

Más elképzelések szerint a hajó sosem kötött kiSvédországban, az egész sztorit csak azért dolgozta ki a legénység,hogy titokban ellophassa és nyugodtan eladhassaa hajót.

Alegszélsőségesebb elméletek szerint a hajó a maffia fegyver- vagydrogszállítmányát volt hivatott továbbítani – mely szállítmányt alegutóbbi kalinyingrádi javításokkor juttatták volna a fedélzetre –időközben azonban a drogüzlet meghiúsult vagy a fegyverüzletbe külsőszereplők avatkoztak – s ezek elfedésére kellett a kusza történet.

Azorosz Marszkoj Bulletin szerkesztője, Mihail Vojtenko szerint aközfigyelem ilyen mértékű felkorbácsolásához biztosan kellettvalamilyen titkos árukat fuvaroznia a hajónak, de találgatásba nembocsátkozott a tengeri webportál szerkesztője. Egy másik oroszoldal erre rálicitálva azt állította, a Kreml X-55-ös cirkálórakétákatszállított az Arctic Sea-n Iránnak, hogy elvonja az Egyesült Államokfigyelmét a grúz konfliktusról. E lap szerint azonban egy amerikaikatonai akció keresztbehúzta az oroszok számításait.

A hétfőihivatalos orosz tájékoztatás alapján biztosan egyelőre annyit lehettudni, hogy a 4000 tonnás Arctic Sea vasárnap éjjel lett meg aZöld-foki szigetektől 480 kilométerre – írja a BBC. A korábbanmegjelentekkel ellentétben Anatol Szerdjukov védelmi miniszterelmondta, hogy a 15 főnyi legénység megvan egészségben, hazajutásukrólegy orosz hadihajó gondoskodik. Szerdjukov hozzátette, a legénységkihallgatása folyamatban van.

Oroszország szándékosan tett közzéfélrevezető információkat a három héttel ezelőtt eltűnt, s hétfőnmegtalált Arctic Sea nevű teherszállító hajó sorsával kapcsolatban,hogy ezzel is segítse a vízi járművet kereső orosz hajók – négy rombolóés két atom tengeralattjáró – munkáját – közölte hétfő este DmitrijRogozin, Moszkva NATO-követe. A politikus, aki korábban többször iselutasította a nemzetközi segítségnyújtási ajánlatokat, ugyanakkor nemárult el részleteket arról, hogy mi történt a rejtélyes körülményekközött eltűnt hajóval.

Hirdetés
Sport Balizs Benedek 2024. december. 31. 20:00

Garantált a libabőr – ezek voltak az év legszebb magyar sportpillanatai

Utolsó másodperces magyar gólok az olimpián, a foci- és a kézilabda-Eb-n, a férfi párbajtőrözők aranytussal megnyert döntője, példátlan holtverseny női 1500 gyorson, a „semmiből jött” aranyérem taekwondóban és Milák Kristóf olimpiai bajnoki címet érő benyúlása. Csak néhány pillanat az év legszebb magyar sportsikereiből, amelyeket most képekkel és videókkal elevenítünk fel.