Paul Lendvai polgárháborús helyzetet vizionál a romák miatt
Az európai és a magyar romák helyzetéről közölt vendégkommentárt Paul Lendvai tollából csütörtökön a Der Standard című osztrák napilap.
A birkenaui megsemmisítő táborban meggyilkolt mintegy 500 ezer roma és szinti között húszezer magyar cigány is volt – emlékeztetett Lendvai. Míg a magyar zsidók tömeges meggyilkolásáról – több mint 560 ezer áldozat – nagyszabású tanulmányok jelentek meg, a romák elleni népirtás alapos feldolgozása sajnos még várat magára – írta.
A második világháború után, főként a kommunista diktatúrákban csaknem mindent a szőnyeg alá söpörtek, ami a közelmúlthoz tartozott, főként a nemzeti feszültségekkel és az úgynevezett „cigánykérdéssel” kapcsolatos dolgokat. A történelmi gyűlölet-, irigység- és félelemkomplexusokat mindenhol tabuként kezelték, és az iparosítás átmenetileg a romák számára is megteremtette a látszólagos teljes foglalkoztatást. A rendszerváltás és a nehézipar összeomlása után a képzetlen romákat különösen súlyosan érintette a munkanélküliség. Egy 2000-ben megjelent tanulmány szerint például Magyarországon az 1990-es évek végén a roma férfiak mindössze 29, a roma nők 19 százalékának volt munkaviszonya – írta a szerző.
Az Európai Unió megbízásából 2008-ban készült tanulmányok kilenc új tagállamban, köztük Romániában, Csehországban, Magyarországon és Szlovákiában széles körű hátrányos megkülönböztetést mutattak ki a legszegényebb európai kisebbséggel szemben társadalmi, politikai és kulturális téren.
A gazdasági világválság keltette társadalmi feszültségek mindenhol fokozzák a diszkriminációt, és erőszakos incidensekhez is vezetnek a romák és a többségi lakosság között, többek között Csehországban és Romániában is. A többségi társadalom mélyen gyökerező előítéletei a legtöbb romát érintő társadalmi és iskolai szegregáció következményeivel is összefüggenek.
A Magyarországon elkövetett célzott gyilkosságsorozat, amelynek eddig hét roma esett áldozatául, valamint más erőszakos cselekmények szélsőjobboldali csoportok uszításának a következményei is – mutatott rá a cikkíró, aki szerint a több mint hatszázezer roma esélytelenségéért és nyomorúságos helyzetéért felelősek a szociálliberális kormányok is.
A romák bűnbakként való folyamatos megbélyegzése a jobboldali-radikális médiában és a rendőrség tehetetlensége a tettesek kézre kerítésében viszont még rosszabbat sejtet: polgárháborús állapotok alakulhatnak ki a magas roma lakosságarányú falvakban és városrészekben – írta Paul Lendvai.