2009. július. 26. 15:10 MTI Utolsó frissítés: 2009. július. 26. 15:05 Világ

Az Endeavour legénységének is kell vámáru-nyilatkozatot kitölteni

Vámáru-nyilatkozatot kell kitölteni az Endeavour legénységének a Földre való visszatérése után - közölte a hét végén az amerikai űrhajózási hivatal, a NASA.

Az amerikai hatóságok ugyanis az űrutazást úgy tekintik, mintha az asztronauták külföldi országba látogattak volna, következésképpen az űrből visszatérő űrhajósok a közönséges utasszállító repülőgépek utasaihoz hasonló adminisztratív eljáráson esnek át.

„Az űrhajósok útlevéllel utaznak, és visszatérés után vámáru-nyilatkozatot kell kitölteniük” - mondta Nicole Cloutier-Lemasters NASA-szóvivő.

A hivatalban ezt azzal magyarázzák, hogy a 16 ország részvételével épített Nemzetközi Űrállomás (ISS) nemzetközi területnek számít. Jelenleg az űrállomáson az amerikai űrhajósokon kívül Oroszország, Japán, Belgium és Kanada állampolgárai dolgoznak. Ráadásul a Szojuz rakéták a Kazahsztán területén lévő Bajkonurról indulnak az ISS-re.

A Holdról visszatérő Apollo-11 utasai - Neil Amstrong, Edwin B. Aldrin és Michael Collins - is töltöttek ki annak idején vámáru-nyilatkozatot. Az asztronauták a Csendes-óceánon landoltak 1969. július 24-én. A Hornet repülőgép-hordozó két óra múlva érkezett meg velük Hawaiira, ahol az "idegen bolygóról érkezőket" a kitöltendő vámáru-nyilatkozatok is várták.

A napokban a NASA honlapján közzétették az okmányokat: azokból kiderül, hogy az Holdat megjárt űrhajósok utazása Cape Canaveralban kezdődött, majd az asztronauták megálltak a Holdon, végül visszatértek a Földre. A magukkal behozott áru rovatba Armstrong, Aldrin és Collins „holdkőzeteket, holdport és más, a Holdról származó mintákat” írt be.

A NASA megerősítette a 40 éves vámáru-nyilatkozatok hitelességét.
Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.