2009. július. 25. 17:22 MTI Utolsó frissítés: 2009. július. 25. 17:14 Világ

A kirgiz ellenzék választási csalást emleget, tüntetésekre készül

A kirgiz ellenzék szombaton olyan videofelvételeket mutatott be, amelyek szerinte az elnökválasztást kísérő csalásokat bizonyítják. Egyúttal kormányellenes tüntetéseket helyezett kilátásba.

A csütörtökön rendezett elnökválasztást a hivatalos eredmény szerint Kurmanbek Bakijev államfő nyerte a leadott szavazatok 83 százalékával. Az ellenzék azonban durva csalást emleget, és a voksolás körülményei éles bírálatot váltottak ki külföldön is.
   
"Ez nem választás volt, hanem szemérmetlen csalás - állította szombaton Makit Besimov, a fő ellenzéki elnökjelölt kampányát irányító menedzser. - Készen állunk arra, hogy gyűléseket és tiltakozásokat szervezzünk e gyalázat és becstelenség ellen."
   
Besimov azon a sajtóértekezleten beszélt, amelyen videofelvételeket mutattak be a sajtó munkatársainak. A képsorok olyan benyomást keltettek, mintha a rajtuk szereplő emberek több szavazócédulát is leadtak volna. Egy másik képsoron szavazók egy csoportja volt látható, őket busszal fuvarozták egyik szavazóhelyiségtől a másikig.
   
Az ellenzék legesélyesebb elnökjelöltje, Almazbek Atambajev csalárdnak minősítette a választást, és a voksolás megismétlését követeli. Csapata szerint a szavazóhelyiségekből távozó választók megkérdezésén alapuló felmérés (exit poll) azt mutatta, hogy Atambajev a leadott szavazatok mintegy 60 százalékát szerezte meg.
   
Megfigyelők emlékeztetnek arra, hogy a 2005-ben rendezett parlamenti választásokra szintén a csalás gyanúja vetődött. Akkor utcai tüntetések sorozata kezdődött, amelyeknek során az elégedetlen tömegek Biskekben behatoltak az elnöki palotába, menekülésre késztetve a közép-ázsiai országot régóta irányító Aszkar Akajevet. A bukott elnök végül Oroszországban talált menedékre.

Hirdetés
hvg360 Medvegy Gábor 2024. november. 30. 15:00

Egy vérző ország minden gondja a lelkében – a mai propagandisták is megirigyelhetik, ahogy anno a magyar kormányfőről írtak

Harcolhattak volna robotzsaruval Horthy Miklós merénylői ellen száz évvel ezelőtt? A válasz meglepő módon majdnem igen, de ez még semmi. Az 1924 novemberében megjelent lapok meghökkentő híreiből válogattunk, amelyekből kiderül, hogy a vasútra mindig lehetett panaszkodni, a parlamenti zsidózás pedig nem sértett illemet akkoriban. A templomba járó nők kivágott, áttetsző ruhái ellenben igen.