2009. július. 24. 12:35 MTI Utolsó frissítés: 2009. július. 24. 12:48 Világ

Helmut Kohl: kezd feledésbe merülni a berlini fal leomlása

A Németországot és Európát is jelképesen kettéválasztó berlini fal 20 évvel ezelőtt történt leomlása a szabadság győzelme volt, mindez azonban kezd feledésbe merülni - figyelmeztetett Helmut Kohl volt kancellár.

A német egység kancellárjának nevezett Kohl a Bild című napilap pénteki számában megjelent írásában emlékeztetett arra, hogy a fal 1989. november 9-én egyetlen lövés és erőszak nélkül omlott össze. "Számomra az évforduló napja minden évben újabb és újabb örömöt jelent. Mégis azt kell megélnünk, hogy egyre inkább homályosul az emlékezés azzal kapcsolatban, mit jelentett mindez Berlin, Németország, Európa és az egész világ számára" - fogalmazott az akkori kancellár, aki 1982 és 1998 között állt a szövetségi kormány élén.

A 79 éves Helmut Kohl az elmúlt év végén otthonában elesett és súlyos koponyasérülést szenvedett. A volt kancellár - aki a 20 évvel ezelőtti események egyik legfőbb irányítója volt - folyamatosan gyógyul és mostani cikkével immár másodszor "jelent meg" a nyilvánosság előtt. A hozzá közel állók szerint minden remény megvan arra, hogy a novemberi évfordulós ünnepségekre már teljesen felépül.

Írásában Kohl figyelmeztetett arra is, hogy a falra való emlékezés halványulásával párhuzamosan kezdenek feledésbe merülni azok a szenvedések is, amelyeket az egykori NDK-diktatúra az egymástól mesterségesen szétválasztott emberek, illetve családok számára okozott. "Egyre kevesebbeket ráz meg azoknak a sorsa, akik annak idején életükkel fizettek azért, mert a falon keresztül Nyugatra akartak menekülni" - vélekedett a volt kancellár.

Cikkében Helmut Kohl külön méltatta a volt Szovjetunió akkori vezetőjének, Mihail Gorbacsovnak a szerepét. Személyes tárgyalásaik alapján visszaemlékezett arra, hogy Gorbacsov mennyire aggódott a fal leomlása miatt. "Attól tartott, hogy a dolgok kicsúsznak az irányítás alól, és a tömeg megrohamozza a berlini szovjet katonai létesítményeket" - írta Kohl, hozzátéve: "Szavamat adtam Gorbacsovnak, hogy ezek az aggodalmak megalapozatlanok és az emberek békésen tüntetnek. És a szovjet páncélosok - nem úgy, mint 1953 júniusi kelet-berlini munkásfelkelés során - ezúttal kaszárnyáikban maradtak."

Mindennek alapján Kohl úgy értékelte: nem lehet eléggé méltón elismerni a "glasznoszty és a peresztrojka" politikáját évekkel korábban megkezdő Gorbacsovnak azt, hogy a fal leomlásának idején minden békés körülmények között zajlott. "Neki köszönhetjük azt, hogy Németország újraegyesülése békés úton valósulhatott meg" - írta Helmut Kohl.

Hirdetés