Király Béláról ír a New York Times
Király Béla volt az egyik legaktívabb magyar emigráns az Egyesült Államokban, írásai jelentek meg és széles körben előadásokat tartott 1956-ról, és az ENSZ-ben is beszélt a magyar felkelésről - írta a szerdai The New York Times.
A tekintélyes napilap fényképpel illusztrált hosszú nekrológban emlékezett meg a 97 éves korában elhunyt nyugalmazott vezérezredesről, az 1956-os Nemzetőrség főparancsnokáról, Budapest akkori katonai városparancsnokáról, aki a forradalom leverése után kevesebb mint két héttel az Egyesült Államokba emigrált és ott is maradt 33 évig. A lapban közölt fotón Király Béla amerikai szenátoroknak tart előadást egy Magyarország-térkép előtt Washingtonban 1957-ben.
Az újság arról írt, hogy Király Béla több mint fél évszázadig népi hősnek számított Magyarországon. Az 56-os forradalom kitörésekor még gyenge, ahogy maga fogalmazott, csont és bőr volt, mert akkor engedték ki a börtönből 5 év után, miután kémkedés koholt vádjával lecsukták.
Király Béla © MTI |
Az Egyesült Államokban 1959-ben végezte el a Columbia Egyetemet, majd ugyanott 1966-ban szerezte meg a PhD-fokozatot; több, magyar történelmi vonatkozású könyvet írt. Az 1970-es években Atlantic Research and Publications néven non-profit szervezetet alapított, amely több mint 100 monográfiát adott ki Közép- és Kelet-Európáról. A Brooklyn College nyugalmazott professzora volt, ahol 1964 és 1982 között oktatott. Magyarországra való 1989-es visszatérése előtt hosszú évekig a New Jersey állambeli Highland Lakesben élt.