2009. július. 02. 11:12 MTI Utolsó frissítés: 2009. július. 02. 11:24 Világ

Washington kutyaszorítóba került Honduras miatt

A hondurasi államcsíny következményeit elemző csütörtöki európai napilapok szerint az Egyesült Államok kutyaszorítóba került a közép-amerikai országban kialakult belpolitikai válság miatt.

A római La Repubblica szerint egyelőre megjósolhatatlan, hogy mi lesz a kimenetele a hondurasi válságnak. "Barack Obama amerikai elnöknek mindenesetre két problémával kell megbirkózni. Egyfelől azon kell munkálkodnia, hogy újra helyreállítsa a "demokratikus legitimitást" Hondurasban, és az Egyesült Államok katonai akadémiáin kiképzett ottani tábornokoknak egyszer és mindenkorra meg kell mondania, hogy a banánköztársaságok kora lejárt. Másfelől meg kell akadályoznia, hogy a puccs utáni válság most megerősítse Hugo Chávez venezuelai elnök befolyását Latin-Amerikában. A megbuktatott Manuel Zelaya hondurasi elnöknek vissza kell térnie tisztségébe, de népszavazás nélkül, és az eredeti menetrendnek megfelelően novemberben távoznia kell, miután Hondurasban megválasztották az új államfőt. Az erőpróba szombaton lesz, amikor a hatalmától megfosztott elnök, a puccsisták hozzájárulásával vagy anélkül, hazatér" - írta az olasz napilap.
 
A madridi El Mundo úgy vélekedett, hogy "a hondurasi katonák az elnök megbuktatásakor tanúsított otrombaságukkal zsákutcába vezették az országot. Gondoskodtak arról, hogy az államfőből mártír legyen, pedig valójában minden megvan benne, ami egy gazfickóban fellelhető. A katonák puccsának az lett a következménye, hogy egymással szembenálló országok, mint az Egyesült Államok és Venezuela, Zelaya oldalára álltak. Ha Zelayát hazatérésekor őrizetbe veszik, akkor az a veszély fenyegeti Hondurast, hogy kizárják az Amerikai Államok Szervezetéből. Az egyedüli megoldás, hogy Zelaya visszatér és törvényes úton távolítják el hivatalából" - írta a jobboldali liberális spanyol újság.

Hirdetés
hvg360 Arató László (EUrologus) 2024. december. 02. 09:36

Sok jóra nem számíthat a magyar kormány az új Európai Bizottságtól

A régi lendülettel veszi elő a magyar ügyeket a decemberben hivatalba lépő testület A pénzbefagyasztásokkal kapcsolatos eljárások szigorodnak és bővülnek, nem lesz változás az EU migrációs, vagy zöldpolitikájában, és továbbra is napirenden marad a szerződésmódosítások ügye, amely többek között a vétójog eltörlését tartalmazza. Közben a kormány politikai súlya látványosan csökken.