2009. június. 24. 19:13 MTI Utolsó frissítés: 2009. június. 24. 19:14 Világ

A Pentagon internetes védelmi parancsnokságot hoz létre

Az amerikai védelmi minisztérium, a Pentagon internetes védelmi parancsnokságot hoz létre a katonai számítógépes hálózatok biztonsága érdekében - az AHN hírügynökség szerdai tudósítása szerint Robert Gates védelmi miniszter jóváhagyta a tervet.

Az új parancsnokság, a Cybercom megalakításáról egy hónappal azután született döntést, hogy Barack Obama elnök bejelentette: új internetes biztonsági felügyelőt jelöl ki a Fehér Házba. A tisztviselő feladata lesz összefogni a fontos amerikai információs rendszerek védelmét célzó erőfeszítéseket. Gates a vezérkari főnököknek küldött feljegyzésében közölte: Keith Alexander altábornagyot, a Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) igazgatóját javasolja a posztra.

A kibervédelmi parancsnokság részlegesen már idén októberben megkezdi működését a Stratégiai Parancsnokságnak alárendelve, és a tervek szerint 2010 októberétől várható a teljes körű működés. Székhelye a Maryland állambeli Fort Meade-ben, az NSA központjánál lesz. Gates utasította az NSA parancsnokát, Kevin Chilton tábornokot, hogy szeptember 1-jéig dolgozza ki a Cybercom létrehozásának részleteit, a feladat- és felelősségi köröket, a jelentési kötelezettségeket és az elszámoltathatósági intézkedéseket.

A Pentagon adatai szerint több mint 100 külföldi hírszerző szervezet próbálkozik betörni az amerikai kormány 15 ezer hálózatába, amelyekben 7 millió számítógép van összekapcsolva. William Lynn, a védelmi miniszter helyettese egy múlt heti előadásában rámutatott: nem lehet eltúlozni azt a tényt, hogy az amerikai katonai védelem az információs rendszereken alapul, a haderő irányítása és ellenőrzése, a hírszerzés és a logisztika, a fegyverrendszerek mind számítógépes hálózatokra épülnek. "A 21. századi haderőnk egyszerűen nem képes nélkülük működni" - mondta.

A szerdai Computerworld című magazin beszámolója szerint Gates megbízta államtitkárát, hogy dolgozza ki az internetes védelmi tevékenységekre vonatkozó átfogó stratégiát. A magazin utalt rá, hogy a Cybercom nemcsak védelemmel fog foglalkozni, várhatóan egy sor támadó jellegű képességet is kifejlesztenek majd az internetes hadviselés terén.

Az MSNBC televízió a napokban szakértői vélemények alapján arra hívta fel a figyelmet, hogy a Pentagon új kibervédelmi terve sértheti a magánszférát, sőt diplomáciai aggályokat is fölvethet. A szakemberek rámutattak: az amerikai biztonsági rendszerek ellen naponta végrehajtott több ezer támadást nem lehet szűrni a magánszféra tiszteletben tartásával, elkerülhetetlen például, hogy az új parancsnokság idegen országok internetes hálózataiban is kutasson az elektronikus üzenetek útjainak felderítésekor.

Hirdetés
Címkék
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.