2009. június. 15. 19:31 MTI Utolsó frissítés: 2009. június. 15. 19:53 Világ

Zsidó nagyapja volt az al-Kaida amerikai szóvivőjének

Zsidó nagyapja volt az al-Kaida muzulmán terrorista hálózat amerikai szóvivőjének, sőt a nagyszülő arra buzdította, hogy utazzon Izraelbe rokonlátogatásra - állította maga a szóvivő.

Adam Gadahn az al-Kaida médiaszárnya által készített, s a múlt hét végén egy iszlamista honlapon megjelent felvételen "vallotta be" a nyilvánosságnak, hogy nagyapja zsidó volt.

Gadahn - ragadványnevén "Azzam, az amerikai" - az AP amerikai hírügynökség által hétfőn ismertetett felvételen többek között kijelentette: "nagyapja cionista és a bitorló entitás lelkes támogatója, valamint gyűlöletkeltő cionista szervezetek egész sorának kiemelkedő tagja volt". A felvételen arabul folyékonyan beszélő Gadahn arról is szólt, hogy nagyapja sokszor ecsetelte előtte Izrael erényeit, s arra buzdította, hogy "utazzon oda, ahol rokonaik élnek".

A szóvivő hozzátette: nem tett eleget nagyapja azon felhívásának, hogy vegye fel az izraeli állampolgárságot, jóllehet akkor fiatal volt és a muzulmán hitre sem tért még át. Döntését azzal magyarázta, hogy talán ebben nyilvánult meg Allah iránta való kedvessége és gondviselése.

Gadahn az amerikai Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) adatai szerint az 1978-ban született Oregonban Adam Pearlman néven, Kaliforniában nevelkedett, a kereszténységről az iszlámra 1995-ben tért át. Az FBI 2004 óta körözi, és egymillió dolláros nyomravezetői díjat tűzött ki a fejére. A férfit 2006-ban hazaárulással vádolták meg az Egyesült Államokban - több mint fél évszázada ő volt az első amerikai, aki ellen e súlyos vádat emelték. A hazaárulás miatt halálbüntetést is kiszabhatnak rá, ha elítélik. Az amerikai hatóságok szintén vádat emeltek ellene terroristák támogatása miatt.
    Az al-Kaida-szóvivő 2004 óta többször szerepelt az al-Kaida videoüzeneteiben, egy tavaly közzétett felvételen pedig széttépte amerikai útlevelét.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.