Kivégezték, mert csődöt mondott a diplomácia
Észak-Koreában tavaly kivégezték a Dél-Koreához fűződő kapcsolatokért felelős egyik összekötő személyt, büntetésül a Korea-közi kapcsolatok megromlásáért - jelentette a Yonhap dél-koreai hírügynökség a kommunista ország belügyeiben jártas, meg nem nevezett forrásokra hivatkozva.
Csoe Szung Csol a Szöulhoz fűződő kapcsolatokkal foglalkozó észak-koreai bizottság helyettes vezetőjeként határozottan megbékélést szorgalmazott Ro Mu Hjon előző dél-koreai elnök liberális kormányával. Ri Mjong Bak, az új konzervatív államfő tavaly februári beiktatása óta azonban jelentősen lehűlt a két szomszédos ország viszonya, és - a Yonhap által hétfő este idézett bennfentes források szerint - Phenjan az összekötő személyt tette meg bűnbakká a holtpontra jutott kapcsolatok miatt. Látszólag korrupcióval vádolták, de valójában a Korea-közi viszony megromlása és a Szöullal szembeni békülékeny politika kudarca miatt akarták rá hárítani a felelősséget - értesült a hírügynökség.
Csoe tavaly év elején tűnt el a nyilvánosság elől, és az a hír járta, hogy elbocsátották, illetve egy csirkefarmra küldték dolgozni. A kivégzéséről szóló hírügynökségi értesülést a két ország egyesítésének ügyeivel foglalkozó szöuli minisztérium nem erősítette meg.
Csoe Szung Csol a 2007-ben Phenjanba látogató Ro Mu Hjont kísérő észak-koreai delegáció tagja volt a két ország vezetőjének csúcstalálkozóján, amelynek előkészítésében is személyesen részt vett.
Ri Mjong Bak dél-koreai elnök hivatalba lépése után ahhoz a feltételhez kötötte az Északra addig szabadon áramló segélyek további folyósítását, hogy Phenjan vegye komolyan atomfegyverprogramjának felszámolását. A kommunista északi vezetés erre a megbékélést célzó tárgyalások megszakításával és keményebb retorikával reagált. Tovább élezte a feszültséget néhány hónapja, amikor az észak-koreai vezetők közölték, hogy Dél-Korea "ellenséges politikája" miatt Phenjan semmisnek tekinti Szöullal kötött minden korábbi megállapodását.