Milliárdos károkat okoznak a teherautórablók
Évente több milliárd eurós kárt okoznak az Európai Unióban azok a rablók, akik a közúti teherfuvarozásban kitapasztalt bűnözési lehetőségekre szakosodtak - derül ki az uniós rendőrségi együttműködést koordináló hágai intézmény, az Europol friss jelentéséből.
2007-es adatok szerint az unióban összesen 8,2 milliárd euró kárt okoztak teherautók vagy azok rakományának el- vagy kirablói, az ilyen járműveket eltérítők vagy az ideiglenes raktárhelyiségek kifosztói. A kutatások azt mutatják, hogy az elmúlt öt évben a sofőrök 17 százaléka áldozatul esett rablótámadásnak valamilyen formában, és ezek egyharmada nem is egyszer.
Az évtized első öt évének felmérésére hivatkozó jelentés szerint Romániában történik magasan a legtöbb ilyen típusú bűncselekmény (millió tonnánként több mint 5), de magas (millió tonnánként több mint egy) az arányuk Lengyelországban és Magyarországon is.
Az okozott kárt tekintve viszont Nagy-Britannia és a Benelux-államok állnak az élen. A jelentésben idézett kockázati listát is az utóbbi országok vezetik, azon Magyarország a 9., Románia a 20. helyet foglalja el. Magyarországon tavalyelőtt a nemzeti jövedelem minden eurómilliárdjára több mint 12 ezer euró kár esett a közúti rablók miatt, de például Nagy-Britanniában 84 ezer, Hollandiában pedig 60 ezer euró - áll a táblázatban. A jelentésből kiderül, hogy Cipruson és Szlovéniában gyakorlatilag elenyésző a rablások száma.
Az Europol megállapítása szerint a rablók legújabban az értékesebb fémeket keresik, de listájuk élén található az alkohol, a számítógép, a márkás ruhák, a dohánytermékek és a gyógyszerek is.
Egyre erőszakosabb is emellett a rablók módszere, gyakoribb a fegyverhasználat is. Előfordul, hogy saját járművükről menet közben ugranak át a teherautóra.
A rablók esetenként rendőrnek adják ki magukat, vagy szállítási cégnek, aztán eltűnnek a rájuk bízott szállítmánnyal együtt. Nem egyszer raboltak már úgy is, hogy balesetet imitáltak, és a megálló kamionsofőrt bántalmazták - derül ki a jelentésből.
Az Europol ajánlásokat is megfogalmaz a növekvő mértékű jelenség elleni fellépésre, köztük a parkolók és raktárak biztonságának növelését, a tagállamok közti információcsere és rendőrségi együttműködés fokozását, közös akciócsoportok létesítését, valamint a sofőrök kiválasztási módjának és kiképzésének javítását.