Milyen kapcsolatban állt Rózsa-Flores az ellenzékkel?
Az államügyészi hivatal elismerte kedden, hogy nem megdönthetetlen bizonyítékok, hanem csak "nyomok" utalnak arra, hogy a Santa Cruz-i politikai vezetők, közéleti személyiségek és vállalkozók kapcsolatban álltak a Rózsa-Flores Eduardo vezette csoporttal.
A La Razón című bolíviai napilapnak adott nyilatkozatában egy meg nem nevezett nyomozati forrás egyetértett ezzel a megállapítással, és csodálkozásának adott hangot amiatt, hogy Marcelo Sosa, a nyomozást vezető ügyész sajtóértekezleten ismertette három kulcsfontosságú tanú vallomását és hozta nyilvánosságra a Santa Cruz-i vezetők esetleges érintettségét. Sosa megvédte döntését, arra hivatkozva, hogy ha a nyomozás során megneveznek személyeket, adott esetben több Santa Cruz-i vezetőt, akkor a normális jogi eljárás keretein belül be kell idézni őket az államügyészségre. Az ügyész azt állította, hogy a tanúvallomásokon kívül más bizonyítékok is vannak a megnevezett személyek ellen.
Eduardo Rózsa-Flores © MTI - Földi Imre |
Nyomozati források hibának minősítették a tanúvallomások nyilvánosságra hozatalát, mert szerintük az abban foglaltakat össze kellett volna vetni más "nyomokkal" és nyilatkozatokkal, hogy az adatok konkrét bizonyítékokká álljanak össze.
A La Prensa című napilap beszámolója szerint Raúl Corro, Mendoza ügyvédje és a bolíviai-horvát Mario (Fardig Astorga) Tadic, Rózsa Flores csoportjának egyik túlélője cáfolta az ügyész állításait. Corro kijelentette, hogy ügyfele egyetlen nevet sem mondott az ügyész által említettek közül. A képviselőház vizsgálóbizottságának ellenzéki alelnöke, Bernardo Montenegro pedig közölte, hogy Tadic a kedden tartott közel kétórás meghallgatáson a Sosa által megnevezett személyek 95 százalékának esetében azt mondta, hogy nem ismeri, soha nem látta őket vagy hallott róluk.
Az érintett ellenzéki vezetők indulatosan reagáltak Sosa kijelentéseire. Marinkovic kijelentette, hogy nem bíznak a kormány igazságszolgáltatásában, ezért nemzetközi vizsgálatot szorgalmaznak. Rolando Aguilera, a prefektus tanácsadója úgy fogalmazott, hogy még egy olcsó szappanoperának is nagyobb a valóságtartalma.
A Demokratikus Társadalmi Hatalom (Podemos) nevű ellenzéki párt képviselői kedden követelték, hogy Marcelo Sosa mutasson fel konkrét bizonyítékokat a Santa Cruz-i vezetők vélelmezett érintettségére. Oscar Ortiz, a szenátus ellenzéki elnöke "kevéssé komolynak" nevezte az ügyész állításait, s úgy vélte, hogy Sosa tevékenysége ellentétben áll minden jogi normával". Wálter Guiteras szenátor közölte: jövő hét keddre a felsőház ülésére várják Alfredo Radát, a kormányzati ügyek miniszterét, hogy felvilágosítást adjon a rendőrség április 16-i akciójáról, amelyben Rózsa-Flores, Magyarosi Árpád és Michael Martin Dwyer életét vesztette, Tadicot és Tóásó Elődöt pedig őrizetbe vették. A szenátus meg akarja hallgatni többek között a rendőrség parancsnokát, a főügyészt és az igazságügyi orvosszakértőket is.
Sosa kedden közölte, hogy megerősítették személyes védelmét, mert halálos fenyegetést kapott. Megismételte, hogy beidézte a Santa Cruz-i vezetőket az ügyészségre, és amennyiben nem hajlandóak La Pazban vallomást tenni, elfogatóparancsot ad ki ellenük.
A La Razón szerint április 16. óta nincs válasz például arra a kérdésre, hogy ha Rubén Costas prefektus finanszírozóként az állítólagos terrorista csoport részese volt, akkor miért tervezett ellene merényletet Rózsa-Flores. Carlos Gueder, Alcides Mendoza vagy Ignazio Villa a csoport olyan kulcsfigurája volt-e, aki minden szintet ismert? Ha a rendőrség tudta, hogy Rózsa-Flores volt a vezér, miért nem élve fogta el, különös tekintettel arra, hogy kommandósok hajtották végre az akciót? Miért nem tartóztatták le Rózsa-Florest, amikor megérkezett a Las Américas szállodába, órákkal a bíboros rezidenciája elleni merénylet előtt, vagy közvetlenül utána? Miért engedték magukat fényképezni a feltételezett terroristák fegyverekkel a kezükben, ha illegális tevékenységre készültek?
A La Prensa az Asturias és a Las Américas szállodák igazgatóira hivatkozva azt írta, hogy Luis Alberto Hurtado Vaca, a Cotas Santa Cruz-i telefontársaság felügyelőbizottságának tagja foglalt szállást és fizette Rózsa-Floresék összesen több mint tízezer dolláros számláit. A rendőrség még nem bukkant Hurtado nyomára, munkahelyén üzenetet hagytak.