Veszélyben a titkos amerikai-izraeli atommegállapodás
Barack Obama amerikai elnök azon törekvése, hogy megakadályozza az atomfegyverek nemzetközi terjedését, veszélyezteti az izraeli atomarzenál titokban tartásáról 40 éve kötött amerikai-izraeli megállapodást - írta szerdán a The Washington Times.
Egykori és jelenlegi amerikai, valamint izraeli tisztviselőkre, szakértőkre hivatkozva a lap arról írt: az Egyesült Államok négy évtizede egy titkos megállapodásban vállalta, hogy "megvédi" az izraeli atomfegyvereket a nemzetközi vizsgálatoktól.
Rose Gottemoeller amerikai külügyi államtitkár-helyettes egy keddi ENSZ-tanácskozáson azonban felszólította Izraelt: csatlakozzon az atomsorompó-szerződéshez (NPT). Ez azt jelentené, hogy a zsidó államnak be kellene jelentenie nukleáris fegyvereit, és meg kellene válnia azoktól.
Az államtitkár közölte: az Egyesült Államoknak alapvető célja marad, hogy minden állam aláírja az NPT-t, India, Izrael, Pakisztán és Észak-Korea is. Arról viszont nem beszélt, hogy az Obama-kormány nyomást kíván-e gyakorolni Izraelre az ügyben. A Fehér Ház egy névtelenséget kérő tisztviselője az újság érdeklődésére közölte: az izraeli és az iráni atomprogram nem hasonlítható össze, az egyik alma, a másik narancs.
A lap szerint a kérdés minden bizonnyal téma lesz Benjamin Netanjahu május 18-ra tervezett washingtoni látogatásán; az izraeli miniszterelnök biztosítékot kérhet Obamától arra nézve, hogy a titkos megállapodás változatlanul érvényes.
A The Washington Times szerint a szóban forgó amerikai kötelezettségvállalás - amelyről semmilyen azt részletező dokumentum nem lelhető fel - valószínűleg 1969-ben született meg Richard Nixon amerikai elnök és Golda Meir izraeli kormányfő találkozóján.
A megállapodáshoz legközelebbi okmány egy feljegyzés, amelyet Henry Kissinger 1969 júliusában írt, s amelyet a Nixon elnökségének (1968-74) hivatalos dokumentumait őrző könyvtár 2007-ben hozott nyilvánosságra. Az egykori nemzetbiztonsági tanácsadó ebben megállapította: az Egyesült Államok elvben azt szeretné, ha Izraelnek nem lenne atomfegyvere, de ez nem elérhető cél. Kissinger leszögezte: Washington minimális célja így annak elérése, hogy az izraeli atomfegyverről ne történjen nemzetközi bejelentés. Indoklása szerint az izraeli atomkísérlet vagy atomarzenál bejelentése esetleg arra ösztönözné a Szovjetuniót, hogy nukleáris biztosítékot nyújtson az arab államoknak.
A The Washington Times szerint Izraelnek 80-200 atomfegyvere van. A 40 évvel ezelőtt kötött titkos amerikai-izraeli megállapodás értelmében Izrael vállalta, hogy nem hajt végre atomkísérletet, az Egyesült Államok pedig azt, hogy nem kényszeríti Izraelt az NPT-hez való csatlakozásra. Ez utóbbi látszik megváltozni az Obama-kormány új törekvéseivel. Az NPT csak öt állam - Egyesült Államok, Franciaország, Nagy-Britannia, Kína és Oroszország - számára engedélyezi atomfegyverek birtoklását.