2009. április. 30. 16:06 MTI Utolsó frissítés: 2009. augusztus. 01. 14:40 Világ

A NATO bírálja Oroszországot

Bírálta a NATO, hogy Oroszország határvédelmi megállapodást írt alá csütörtökön a Grúziától elszakadt Abháziával és Dél-Oszétiával.

"Ez nyilvánvalóan ellentmond az Európai Unióval kialkudott (tavaly) augusztus 12-i és szeptember 8-i megállapodásnak, s nem szolgálja a dél-kaukázusi térség tartós békéjét és biztonságát" - reagált Brüsszelben a megállapodás hírére a NATO egyik szóvivője.

A Dmitrij Medvegyev orosz, Szergej Bagaps abháziai és Eduard Kokojti dél-oszétiai elnök által aláírt dokumentum értelmében a két köztársaság Oroszországot hatalmazza fel határai védelmére, mégpedig arra az időszakra, amíg nem képesek önállóan ellátni a határőrizetet. A feladatot az illetékes orosz szervek helyszínen létrehozandó alegységei látják majd el, amelyek egyben segítséget nyújtanak az abháziai és dél-oszétiai határőrizeti szervek kiépítéséhez, a káderek kiképzéséhez. 

A NATO-szóvivő által említett tavalyi orosz-grúz megállapodások, amelyeket Nicolas Sarkozy francia államfőnek, az Európai Unió akkori soros elnökének a közreműködésével dolgoztak ki, a két ország augusztusi ötnapos háborújának lezárását célozták.

Az atlanti szervezet elfogadhatatlannak tartja, hogy Moszkva a háború után - a nemzetek közösségének szinte egyedüli tagjaként - elismerte a Grúziától elszakadt Abházia és Dél-Oszétia függetlenségét. A NATO a grúz szuverenitás megsértésének tekinti az orosz katonai jelenlétet ezeken a területeken.   

A NATO és Oroszország az előző napon nagyköveti szinten felújította egymással a hivatalos politikai párbeszédet, de Grúzia ügyében élesek az ellentétek a két fél között. A NATO kitart amellett, hogy idővel tagságot kíván felajánlani Grúziának, májusban pedig gyakorlatot rendez az országban. Az oroszok ezt elítélik, ők maguk viszont támaszpontok építését tervezik a két szakadár területen.

Hirdetés
hvg360 Nagy Gábor 2025. január. 21. 17:27

II. Donald így akarja: berúgta az ajtót első intézkedéseivel Trump

„Semmi nem állhat az utunkba” – mondta beiktatásán Donald Trump, aki az első napon aláírt rendeleteivel ízelítőt adott arról, hogyan képzeli el a kiterjesztett végrehajtói hatalmat. Az amerikaiak pedig azzal szembesültek, hogy elnököt választottak, de királyt kaptak – legalábbis ambícióját tekintve. Az első rendelkezések Amerikának szóltak, a világ többi része várhat a sorára.