2009. április. 09. 18:39 MTI Utolsó frissítés: 2009. április. 09. 18:40 Világ

Éhségsztrájkba kezdett a bolíviai elnök

Éhségsztrájkba kezdett Evo Morales baloldali bolíviai elnök csütörtökön, tiltakozásul amiatt, hogy az új választási törvény parlamenti elfogadásának késlekedése veszélybe sodorhatja a törvényhozási választások decemberi megrendezését.

Morales szakszervezeti vezetőkkel együtt kezdett a tiltakozó akcióba. Döntésüket azzal indokolták, hogy "neoliberális parlamenti képviselők hanyagsága" miatt kénytelenek a tiltakozás e formájához folyamodni.

Kokafarmerből államfő
© AP
A bolíviai parlamentben heves vita folyik az új választási törvényről, amelynek elfogadása esetén decemberben parlamenti választásokat rendezhetnének. A Morales vezette szocialisták az alsóházban, a jobboldali ellenzék pedig a felsőházban van többségben, s képtelenek dűlőre jutni a vitás kérdésekben: a választói névjegyzékről, a külföldön élő bolíviai állampolgárok szavazásáról, a kisebbségben lévő őslakosoknak a parlamentben fenntartott képviselői helyek számáról. A jobboldali ellenzék attól tart, hogy a kormányzó szocialisták esetleg manipulálni akarják egy nagy parlamenti többség kialakulásának feltételeit.

Morales viszont szeretné elérni, hogy a választások alkalmával újabb - immár a második, öt évre szóló - elnöki megbízatást kapjon, ami hivatali idejét 2015-ig tolná ki.

Moralesnek, a dél-amerikai ország első indián származású elnöke erre lenne is esélye, tekintve, hogy az idén januári népszavazáson az urnák elé járuló választópolgárok 61 százaléka támogatta az általa kezdeményezett, s a szegények érdekeit szolgáló új alkotmány elfogadását.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.