Gyurcsány-csere: Kovács László is megszólalt
Az Európai Bizottság tagjai várhatóan helyes irányba tett kezdeményezésként fogják értékelni egy új miniszterelnök kinevezését abban az esetben, ha ez segít Magyarországnak abban, hogy kijöjjön jelenlegi nehéz helyzetéből - jelentette ki kérdésre válaszolva az EU adó és vámügyi biztosa hétfőn.
Kovács László szerint sok függ az utód kiválasztásától, akinek nem a párt prominensei közül kellene kikerülnie. Olyan, a reformok iránt elkötelezett szakemberre volna szükség, aki megszerezheti valamelyik kis párt, nagy valószínűséggel az SZDSZ támogatását - közölte a Regionális Újságírók Magyarországról elnevezésű program keretében tartott brüsszeli sajtóbeszélgetésen..
Az EU-biztos újságírói kérdésre reagálva úgy vélekedett: egy előrehozott választás túl nagy időveszteséget jelentene a gazdasági krízis körülményei között az ország számára. Hónapokra leállna minden, és a kampány másról sem szólna, mint ígérgetésekről és még nagyobb ígérgetésekről. Ehhez képest sokkal kisebb a kockázata "egy másik miniszterelnökkel megpróbálni". Annál is inkább, mert az első dátum már nem túl távoli, 2010. április 15., amikor az alkotmány szerint meg lehet tartani a rendes parlamenti választásokat - fűzte hozzá.
Kormányváltás - Olvassa el az összes hírt a hvg.hu-n! | |
|
Ez utóbbi kapcsán leszögezte: aki ezt javasolja, nevezze meg konkrétan, hogy "milyen adókat csökkentene, és az így kieső költségvetési bevételt honnan pótolná".
Szerinte egyetlen tapasztalat sem igazolja, hogy az adócsökkentés hatására növekvő gazdaságból rövid idő alatt pótolhatók a kieső költségvetési bevételek. Ugyanis a nemzetközi tapasztalatok szerint egy adócsökkentés kedvező hatása 2-4 év alatt jelenik meg és nem másnap.
Mindez veszélyeztetné az elmúlt évek eredményeit, amelyeknek során a 9,6 százalékos költségvetési hiányt várhatóan az idén sikerül leszorítani a 2,9 százalékos szintre, amely már eleget tesz a maastrichti kritériumoknak. Ezt egy nagyarányú adócsökkentés egy pillanat alatt felborítaná - állította Kovács László.
A volt külügyminiszter arról is szólt, hogy az Európai Bizottság csaknem mind a 27 tagja korábban vezető politikus volt. Így vélhetően nem fognak csodálkozni azon, hogy a magyar miniszterelnök felajánlotta lemondását. Ez elő szokott fordulni más európai országban is - emlékeztetett.