2009. március. 21. 17:55 MTI Utolsó frissítés: 2009. március. 23. 12:21 Világ

A Reuters nevei: Surányi, Békesi, Gráf, Bajnai,...

A nemzetközi hírügynökségek is foglalkoztak Gyurcsány bejelentéseivel.

Az AP amerikai hírügynökség szerint Gyurcsány a közlésével meglepte az országot. Az AP azt írja, elemzők szerint ez akár egy olyan húzás is lehet, amelynek célja, hogy megerősítse pozícióját a párton belül – miközben a szocialisták várhatóan rossz eredményt érnek majd el a júniusi európai parlamenti választásokon.

A hírügynökség egyben úgy véli, hogy a bejelentés – amely nem a parlamentben, hanem egy pártkongresszuson hangzott el – csak a legújabb eset volt a miniszterelnök által használt, nem szokványos kommunikációs módszerek hosszú sorában. S emlékeztet: már korábban is előfordult, hogy Gyurcsány saját internetes blogján tett közzé kulcsfontosságú kormányzati döntéseket.

Kormányváltás
Olvassa el az összes hírt a kormányváltásról a hvg.hu-n!
A Reuters brit hírügynökség szerint nehéz lehet majd kompromisszumos jelöltet és programot találni. Magyarországnak további kiadáscsökkentő lépéseket és más intézkedéseket kell végrehajtania, de a szocialista kisebbségi kormányzat eddig habozott abban, hogy mélyreható csökkentések legyenek a szociális kiadásokban – teszi hozzá.

A hírügynökség egy – Gyurcsányhoz közel álló, de név nélkül nyilatkozó – forrásra hivatkozva azt írja: ha adott a parlamenti többség ehhez a lépéshez, akkor április közepére meglehet az új miniszterelnök. (A Reuters a lehetséges jelöltek között említi Surányi Györgyöt, Bokros Lajost, Király Júliát, Békesi Lászlót, valamint négy jelenlegi minisztert: Kiss Pétert, Szekeres Imrét, Gráf Józsefet és Bajnai Gordont.) S a hírügynökség leszögezi: még ha Gyurcsány nem is lesz már kormányfő, a szocialisták, azaz a legnagyobb parlamenti párt elnökeként továbbra is jelentős politikai befolyással rendelkezik majd.
 
Gyurcsány azért ajánlotta fel lemondását, hogy segítse országát – amely egyike a válság által leginkább sújtott kelet-európai államoknak – a gazdasági és pénzügyi krízisből való kilábalásban – írja az AFP francia hírügynökség, amely szintén úgy véli, hogy a küldötteket meglepte a bejelentés. Az AFP Gyurcsányt a „magyar megszorítások atyjaként” említi, s felidézi, hogy intézkedései révén a 2006-os 9,2 százalékról 2008-ra 3,3 százalékra sikerült csökkenteni az államháztartási deficitet. Ugyanakkor azt is hozzáteszi: a nemzetközi színtéren Gyurcsány a március 1-i EU-csúcson kudarcot vallott, ott ugyanis elutasították az általa felvetett csomagot a kelet-közép-európai országok sürgős megsegítésére.
Hirdetés