Abbász: meg kell oldani a palesztin területek vízellátását
A megkötendő izraeli-palesztin béke-megállapodástól függetlenül gyorsan meg kell oldani a palesztin területek vízellátását - jelentette ki Mahmúd Abbász palesztin elnök az isztambuli Víz Világfórumnak küldött üzenetében.
Abbász szerint a vízellátási helyzet nem csak igazságtalan, de logikátlan is. A palesztinok pedig már régóta hangoztatják, hogy a víz kérdését külön kellene választani a konfliktusoktól, különösen a közel-keleti konfliktus esetében. Nem szabadna arra kényszeríteni a palesztinokat, hogy csak azután használhassák saját területeik és Izrael közös vízkészleteinek őket megillető részét, hogy megkötik a békemegállapodást. Nem engedhető meg, hogy Izrael egyedül felügyelje ezeket a vízkészleteket - írta az elnök levelében, amelyet Saddad Attili, a palesztin vízügyi hatóság vezetője olvasott fel csütörtökön a konferencián.
Hangsúlyozta, hogy a palesztinok átlagosan és fejenként negyedannyi vizet használnak, mint az izraeliek. "Ennek az egyenlőtlenségnek semmi köze a palesztinok és az izraeliek életmódjához, hanem az igazságtalan elosztáshoz, hiszen minden ember vízszükséglete azonos" - írta Abbász.
Robert Mardini, a Vöröskereszt Nemzetközi Bizottsága (ICRC) víz- és lakhatásügyi részlegének igazgatója a világfórumon kérdésre kijelentette, hogy a Gázai övezet vízellátási helyzete nem tartható fenn középtávon sem. Az övezet lakossága az utóbbi húsz évben megduplázódott. Vízellátását a felszín alatti vízkészletekből oldják meg, amelyeket túl nagy ütemben hoznak felszínre, s amelyek ráadásul szennyezettek. A vízkezeléshez szükséges anyagokat, berendezéseket szabadon be kellene engedni az övezetbe, ami jelenleg nincs így.
Az ICRC szerint annak az 1,2 milliárd embernek a világon, aki nem jut megfelelő ivóvízhez, a negyede él háború sújtotta országban.
A világ vízellátási problémáival és e téren az államok szorosabb együttműködésének lehetőségeivel foglalkozó, egyhetes isztambuli tanácskozáson mintegy 20 ezer környezetvédő, kutató és vízműszakértő vitatja meg a klímaváltozás és az abból fakadó vízügyi gondok megelőzésének, megoldásának lehetőségeit. Az 1997-ben életre hívott Víz Világfórum három évente ülésezik.