Medvegyev a külpolitikáról és a földgáz-szállításról
Oroszország és Európa viszonya nem konjunkturális jellegű, nem függhet politikai eseményektől, s a partnerségi szerződés aláírása semmiképpen nem tekinthető valamiféle díjnak, amit az Európai Unió a jó magatartásáért ad Oroszországnak, mivel a szerződés mindkét félnek érdekében áll – hangoztatta Dmitrij Medvegyev spanyol újságírók előtt.
Medvegyev vasárnap kezdődő spanyolországi látogatása előtt nyilatkozott, az elhangzottakat vasárnap tették közzé az orosz hírügynökségek. Medvegyev elismerte, hogy a tavaly augusztusi kaukázusi konfliktus és a januári gázszállítási gondok feszültségeket okoztak, de – mint mondta – Oroszország abból indult ki, hogy a vele ápolt normális kapcsolatokban minden európai állam érdekelt, ahogyan Oroszország is érdekelt az unióhoz és az egyes európai országokhoz fűződő jó, partneri kapcsolatokban.
A készülő Oroszország-EU partnerségi szerződésről leszögezte: nagyon átfogó és általános dokumentumnak kell lennie, amelyhez sok tematikus szerződés és megállapodás kötődik. „Hangsúlyozom még egyszer: ez nem Oroszország ösztönzésének a módja, hanem olyan dokumentum, amelyre mindannyiunknak szüksége van” – mondta.
Az európai biztonsági elrendezésről szólva Medvegyev korábbi álláspontját megismételve kijelentette, hogy a jelenlegi nem ideális már azért sem, mivel vannak országok, amelyek semelyik tömbhöz, egyesüléshez nem tartoznak, biztonságukat a tömbök szintjén nem garantálják, s ez mindig gondot jelent.
„Az új európai biztonsági architektúrához szerintem olyan szervezet szükséges, amely egyesíti magában az összes európai országot, függetlenül attól, hogy melyik tömörülés tagja. Szükség van egy univerzális platformra” – mondta. Az orosz elnök kétségbe vonta az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) hatékonyságát, amely szerinte a hidegháború vége óta csökkent. „Moszkva nem ellenzi, hogy e kérdéseket az EBESZ keretében vitassák meg, de úgy látom, az új rendszer kontúrjainak némileg másnak kell lenniük” – jelentette ki.
Úgy vélte, lehetne rendezni egy csúcsértekezletet az EBESZ égisze alatt, ezzel egyetért az európai partnerek egy része, egy másik része azonban feleslegesnek tekinti. „Gondolkodjunk egy új mechanizmuson. Például egy olyan közös téren, amelyben az uniós és az unióhoz nem tartozó államok tömörülnek. Ez egy lehetséges változat. Mindenesetre alkotó módon kell foglalkozni a kérdéssel, s meg kell találni azt a gondolatot, amely mindannyiunkat összefog. Meggyőződésem, hogy ennek van értelme” – tette hozzá Medvegyev.
Az elnök megismételte, hogy Moszkva az új amerikai kormányzattól partneribb álláspontra számít a rakétapajzs-elemek kelet-európai telepítésének ügyében, várja az új, konkrét javaslatokat, és reményei szerint a kérdést megvitatja Barack Obama elnökkel első találkozójukon. Elmondta továbbá, hogy orosz remények szerint a húszak londoni csúcstalálkozóján előrelépnek a világ új pénzügyi rendszere felé, s hogy a csúcsra Moszkva igyekszik előkészíteni egy új energiacharta tervét.
Dmitrij Medvegyev orosz elnök is figyelmeztetett: ha Ukrajna elmulasztja az esedékes fizetési időpontot, a Gazprom a továbbiakban csak előrefizetés fejében fog földgázt szállítani Ukrajnának. Az orosz államfő ugyanakkor újra javasolta, hogy Oroszország és az európai vásárlók közösen pénzzel segítsék Kijevet a szállítások biztonsága érdekében. Közölte: Oroszország a január 19-én aláírt szerződés alapján jelenleg piaci áron szállít gázt a szomszédos államnak, és az ukrán partnernek megfelelő időben kell fizetnie. Legközelebb március 7-én esedékes mintegy 400 millió dollár.
„A fizetés elmaradása a szerződés értelmében azzal a következménnyel jár, hogy attól kezdve Ukrajnának előre kell fizetnie a következő szállításokért” – mondta az elnök, és hozzátette, hogy ez be is fog következni, ha Kijev nem fizet időben. Azzal kapcsolatban, hogy ez milyen kihatással lesz az európai szállításokra, Medvegyev felidézte, hogy José Manuel Barrosónak, az EU-bizottság elnökének minapi moszkvai látogatásán azt mondta: az európai szállítások biztonságát úgy lehet garantálni, ha közösen segítenek Ukrajnának.
„Valóban nagyon nehéz helyzetben vannak, egyes elemzők szerint a gazdaságuk az összeomlás szélén áll. Ha úgy látjuk, hogy nem tudnak fizetni, hozzunk létre pénzalapot, és segítsük ki őket pénzzel” – mondta Medvegyev. Úgy vélekedett, hogy ez valós kiút lenne minden érintett számára, és hangsúlyozta: van egy sor európai pénzintézet, és Moszkva is hajlandó pénzt fektetni abba, hogy normálisan menjenek a szállítások.
Közölte: Oroszország már javasolta konzorcium létrehozását az európai gázszállítások biztosítására. Az ötlet nem múlt ki, gyerünk, csináljuk meg, ha látjuk, hogy Ukrajna nem képest fizetni. Ám a határidő még nem érkezett el, és úgy gondolom, ukrán partnereink meg tudják oldani a problémát.
Oroszország január elsején, akkor 2,5 milliárd dollárnyi felhalmozott adósság miatt, elzárta a csapot Ukrajnának, és ez néhány nap alatt az európai gázszállítások szinte teljes leállásához vezetett, azoknak ugyanis 80 százaléka Ukrajnán megy át. A két ország kormányfői végül megállapodásra jutottak a gáz és a tranzit áráról, és január 19-én - mindkét oldalon erősen vitatott - szerződést írtak alá.
A Naftogaz ukrán importőr februárban jelezte, hogy problémák lehetnek a március 7-én esedékes fizetéssel, mert az ukrán fogyasztók – főleg a fűtőművek – hatalmas összegekkel tartoznak.
Medvegyev elismerte, hogy a tavaly augusztusi kaukázusi konfliktus és a januári gázszállítási gondok feszültségeket okoztak, de – mint mondta – Oroszország abból indult ki, hogy a vele ápolt normális kapcsolatokban minden európai állam érdekelt, ahogyan Oroszország is érdekelt az unióhoz és az egyes európai országokhoz fűződő jó, partneri kapcsolatokban.