2009. február. 03. 21:05 MTI Utolsó frissítés: 2009. február. 03. 21:06 Világ

Szlovákia megszavazta a magyarok tankönyvtervét

Kétnyelvű - előbb a kisebbségi, aztán a szlovák nyelvű - földrajzi megnevezések szerepelnek majd a jövőben a szlovákiai kisebbségi tankönyvekben - döntött kedden délután a pozsonyi törvényhozás.

A Magyar Koalíció Pártjának (MKP) műhelyéből származó módosított oktatásügyi törvényt, amely mindezt lehetővé teszi, nagy többséggel ismételten megszavazta a szlovák képviselőház. Az Ivan Gasparovic államfő által korábban megvétózott jogszabály sorsát az döntötte el, hogy a kormányzó Irány-Szociáldemokrácia párt (Smer-SD) több képviselője ezúttal is támogatta a törvényjavaslatot.

A szavazáskor az ülésteremben lévő 138 képviselőből 106-an a törvényjavaslat mellett, míg 32-en ellene voltak. Az ellenzék és a függetlenek mellett a Smer összes megjelent képviselője igent mondott a jogszabályra, míg a koalíciós Szlovák Nemzeti Párt (SNS) egész frakciója, illetve a Néppárt-Demokratikus Szlovákiáért Mozgalom (LS-HZDS) jelen lévő 13 képviselője ellene voksolt. A 150 tagú testületben az elnöki vétó felülbírálásához 76 szavazatra volt szükség.

Ján Slota, a szlovák nemzetiek vezére még a szavazás előtt megerősítette: pártja alkotmányellenesnek tartja a módosított tanügyi törvényt, s ezért az alkotmánybírósághoz fordul, hogy a testület vizsgálja meg a kérdést. 

A "tankönyvügyet" Ján Mikolaj oktatási miniszter (SNS) azon döntése robbantotta ki, hogy a jövőben a szlovákiai magyar tankönyvekben kizárólag szlovák nyelven legyenek feltüntetve a szlovákiai földrajzi nevek. A rendelet azonnal kiváltotta a szlovákiai magyarság tiltakozását és feszültséget okozott Pozsony és Budapest viszonyában is. Robert Fico kormányfő novemberben Révkomáromban Gyurcsány Ferenc magyar miniszterelnökkel találkozva nyilvánosan megígérte, hogy rendezni fogják az ügyet.

A szlovák parlament Fico pártjának támogatásával decemberben el is fogadta a módosított oktatásügyi törvényt, amely lehetővé tette a kétnyelvű - előbb a kisebbségi, majd a szlovák - megnevezések használatát a szlovákiai kisebbségi tankönyvekben. A Smer olyan értelemben változtatta meg az MKP javaslatát, hogy a kisebbségi tankönyvekben csak azok a földrajzi megnevezések lennének kétnyelvűek, amelyek az adott kisebbség körében közismertek és általánosan használtak. Kiindulási alapnak a 2002 és 2006 közötti kisebbségi tankönyvek szolgálnának. Ivan Gasparovic államfő azonban a törvényt megvétózta és visszaküldte a törvényhozásnak. A parlament döntése alapján az államfőnek most már alá kell írnia a módosított tanügyi törvényt, amely április elsején lép hatályba.

Az SNS elnöke, Jan Slota szerint  szerint a Smer valamilyen üzletet kötött az MKP-vel. "Szó sincs üzletről. Nem rendelkezünk semmi olyasmivel, amit fel tudnánk ajánlani a Smernek" - jelentette ki Berényi József, az MKP alelnöke. Szerinte a Smer képviselőinek önálló, "értelmes" döntéséről van szó. Szigeti László, az MKP képviselője szerint a józan ész győzött. "A képviselők jól tudták, hogy most nem a tankönyvekről, hanem az alapvető emberi jogokról volt szó" - nyilatkozta Szigeti. "Kikérjük magunknak a gyanúsítgatásokat. A Smer önálló arculattal rendelkező párt, amely maga dönti el, mit támogat, és mit nem. A továbbiakban az üggyel nem kívánunk foglalkozni" - reagált a nyilatkozatokra a párt szóvivője.

A szlovák koalíció három pártja hétfőn megállapodott abban, hogy a tanügyi törvény nem része a kormányprogramnak, így minden párt úgy szavaz, ahogy akar, s ez nem lesz befolyással a koalíciós együttműködésre.

Hirdetés