A WHO missziót küld a Gázai övezetbe
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) haladéktalanul tényfeltáró missziót küld a Gázai övezetbe, hogy feltérképezze az ottani egészségügyi rendszer működőképességének gondjait, megvizsgálja a sebesültek ellátásának feltételeit, illetve azt, hogy milyen segítségre van szükség a térségben - tájékoztatta telefonon az MTI-t Kökény Mihály, a WHO végrehajtó tanácsának tagja.
A WHO nyilatkozatot fogadott el, amely felszólítja az izraeli és a palesztin felet a tűzszünet fenntartására és az egészségügyi intézmények elleni támadások mellőzésére.
Mivel Csehország, az Európai Uniós soros elnöke nem tagja a WHO végrehajtó tanácsának, Prága felkérte Kökény Mihályt, a tanács magyar tagját, - aki az Országgyűlés egészségügyi bizottságának szocialista elnöke - legyen a tagországok egyeztetett álláspontjának a "szóvivője".
ökény szerint a testület ülésén bebizonyosodott, hogy a WHO egyre kevésbé pusztán csak betegségek megelőzésére és korszerű gyógyítási eljárásokra összpontosít, foglalkozik az egészséget érintő nagy társadalompolitikai kihívásokkal is. A végrehajtó tanács mostani ülésén figyelmet szentelt a pénzügyi világválság egészségügyre gyakorolt hatásainak, és felhívta a tagországokat, hogy a krízis közepette is biztosítsák az egészségügyi rendszer fenntarthatóságát.
A tanács ülésén szerepel egyebek mellett a gyógyszerhamisítások elleni állásfoglalás tervezete. A testület vitát folytat az egészségügyben tapasztalható munkaerőválságról, az orvosok elvándorlásáról. Kökény szerint a WHO javasolja, hogy legyen egy nemzetközi "etikai szabálykönyv" a munkaerőtoborzás elveiről. A szocialista politikus felhívta a figyelmet arra, hogy nagyon nagy kihívásról van szó, amely érinti a közép- és kelet-európai országokat, közöttük Magyarországot is.
A tanács megvitatta az egészségügyben tapasztalható egyenlőtlenségekről szóló jelentést, amely feltárja azt, hogy a jövedelmi, iskolázottsági és életkörülmények közötti különbségek miként képeződnek le a halálozási és megbetegedési mutatókon. Mivel tűrhetetlen és igazságtalan helyzetről van szó, a WHO arra szólította fel tagországait, hogy egy generáció alatt jelentősen csökkentsék vagy számolják fel az "egészségszakadékot" - mondta a szocialista szakpolitikus.