2009. január. 12. 08:40 MTI Utolsó frissítés: 2009. január. 12. 08:39 Világ

Észak-Korea ott akar lenni Obama beiktatásán

Észak-Korea el akarja küldeni nukleáris ügyekben tárgyaló küldöttségének vezetőjét Barack Obama megválasztott amerikai elnök beiktatási ünnepségére - jelentette hétfőn a dél-koreai sajtó.

A távol-keleti kommunista állam ENSZ-képviselete jelezte, hogy Phenjan elküldené Kim Kje Gvan külügyminiszter-helyettest a január 20-i beiktatási ünnepségre. A dél-koreai Yonhap hírügynökség úgy értesült meg nem nevezett szöuli kormányzati tisztségviselőktől, hogy Washington már el is vetette az ötletet.
    
Ha valóban tett Phenjan ilyen kezdeményezést, az annak a jele megfigyelők szerint, hogy az észak-koreai vezetők jó kapcsolatokat akarnak kialakítani a következő amerikai kormánnyal. Az Egyesült Államok szöuli nagykövetségének szóvivője azonban azt mondta nyugati tudósítóknak: ő nem tud róla, hogy Phenjan el akarná küldeni képviselőjét Obama beiktatásának ünnepségére.

Évek óta ádáz tusakodás folyik Phenjan és Washington között Észak-Korea atomprogramja miatt. A vita megoldását célzó hatoldalú tárgyalások elakadtak, mert Észak-Korea nem fogad el egy jegyzőkönyvet, amely lehetővé tenné annak a listának a nemzetközi ellenőrzését, amelyet  a kommunista állam a múlt nyáron tett közzé nukleáris tevékenységeiről egy 2007 februári, hatoldalú megállapodás értelmében. Phenjan vállalta e megállapodásban atomprogramjának felszámolását, a megállapodás többi öt részvevője - az Egyesült Államok, Dél-Korea, Japán, Kína és Oroszország - pedig azt ígérte cserébe, hogy energiahordozókat szállít és gazdasági segítséget nyújt a súlyos ellátási nehézségekkel küszködő kelet-ázsiai országnak.

Hirdetés
hvg360 Medvegy Gábor 2024. november. 30. 15:00

Egy vérző ország minden gondja a lelkében – a mai propagandisták is megirigyelhetik, ahogy anno a magyar kormányfőről írtak

Harcolhattak volna robotzsaruval Horthy Miklós merénylői ellen száz évvel ezelőtt? A válasz meglepő módon majdnem igen, de ez még semmi. Az 1924 novemberében megjelent lapok meghökkentő híreiből válogattunk, amelyekből kiderül, hogy a vasútra mindig lehetett panaszkodni, a parlamenti zsidózás pedig nem sértett illemet akkoriban. A templomba járó nők kivágott, áttetsző ruhái ellenben igen.