2009. január. 04. 11:59 MTI Utolsó frissítés: 2009. január. 04. 17:34 Világ

Az orosz-ukrán gázviszály folytatódik

Az orosz-ukrán gázviszály egyre hevesebben folytatódik: Szergej Kuprijanov, a Gazprom szóvivője vasárnap reggel az Eho Moszkvi rádió műsorában alaptalannak nevezte azt az ukrán állítást, amely szerint nincs jogi alapja a tranzitnak, jogilag megalapozatlannak nevezte a tranzitra vonatkozó ukrán követeléseket, és hangsúlyozta: az ukrán eljárás miatt hiányzó mennyiségeket a Gazprom pótolja, részben Ukrajnát elkerülő vezetékeken, így Fehéroroszországon és Törökországon át.

Az Interfax hírügynökséghez eljutott jogi szakvélemény kimondja, hogy 2003 óta, 2013-ig szólóan érvényes szerződés áll fenn az orosz és az ukrán fél között, amely rögzíti mind a tranzit mennyiségét, mind körülményeit. Ezért Kuprijanov abszurdnak nevezte a Naftogaz bejelentését arról, hogy ellenkeresettel fordul a stockholmi kereskedelmi kamara nemzetközi választott bíróságához.

Előzőleg a Gazprom és az ukrajnai szállításokat, továbbá az európai szállítások egy részét bonyolító RoszUkrEnergo bejelentette, hogy az ukrán Naftogaz fellépésére a stockholmi testületnél keres jogorvoslatot, a Naftogaz viszont ellenkeresetet nyújt be ugyanoda.

A Gazprom azzal vádolja Ukrajnát, hogy – mivel Moszkva január 1-én elzárta a gázcsapot – a Naftogaz engedély nélkül vesz le az ország számára a területén át Európába küldött földgázból, s ezzel megsérti a gáz tranzitjával kapcsolatban vállalt kötelezettségeit. A Naftogaz viszont azt állítja, hogy a Gazprom maga csökkenti a nyomást a vezetékben, hogy lopással vádolhassa Ukrajnát. Az egyezkedések tovább folynak.

A RoszUkrEnergo két keresetet is benyújt: az egyikben 614 millió dollár elmaradt összeget követel még a 2008-as szállítások fejében, a másikkal azt akarja elérni, hogy kötelezzék a Naftogazt a gáz tranzitjára vonatkozó vállalt kötelezettségeinek az érvényes szerződések alapján történő teljesítésére. A Gazprom ugyancsak a zavartalan tranzit biztosítását követeli az ukrán féltől. Ez utóbbit Alekszej Miller Gazprom-vezérigazgató jelentette be szombaton azzal, hogy a monopólium döntését jóváhagyta Dmitrij Medvegyev államfő is.

Ukrajna még január 2-án beismerte, hogy napi 21 millió köbméter gázt vesz le a tranzitból, úgymond a műszaki szükségletek fedezésére. Ezzel kapcsolatban megfigyelők rámutatnak, hogy a vezetékben a nyomást ugyan gázturbinák biztosítják, ám ehhez nincs szükség ilyen mennyiségre, amint december 31-ig sem volt rá szükség.

A Naftogaz a tranzit megcsapolásáról szóló orosz közléseket cáfolta és provokációnak nevezte. Bogdan Szokolovszkij, az ukrán elnök energia-biztonsági megbízottja az ITAR-TASZSZ hírügynökség jelentése szerint kijelentette: az orosz fél kevesebb gázt juttat a vezetékbe a szükségesnél. Egyelőre a hiányzó mennyiség csekély, de 10-15 nap múlva már problémákat okozhat, mert ha nagy mennyiségeket emelnek ki a földalatti tárolókból, az gondokat okozhat az egész ukrán gázszállítási rendszerben. Szerinte ezért az európai szállításokban bekövetkező esetleges zavarok miatt csakis Oroszországot terheli a felelősség. A Gazprom ezzel szemben azt mondja, hogy ha a rendszer kibillen az egyensúlyból, az csakis az ukrán fél felelőtlen magatartásának következménye lehet.

Valerij Jazev, az Oroszországi Gázközösség (RGO) elnöke felhívta az Európai Gázuniót, hogy a kialakult helyzetre dolgozzon ki konszolidált álláspontot a gazdaság képviselőivel közösen, s azt juttassa el az Európai Parlamenthez, az EU Bizottsághoz, az Energetikai Charta titkárságához, valamint az európai országok vezetőihez és a széles közvéleményhez.

A Gazprom a csapot azért zárta el, mert Ukrajna egyrészt nem volt hajlandó kifizetni felhalmozódott, több mint kétmilliárd dolláros  adósságát – ezt saját állítása szerint december 31-én megtette, de a Gazprom szerint még több mint 600 millió dollár hiányzik –, továbbá nem sikerült megállapodni 2009-re az Ukrajnának szállított gáz áráról és az Ukrajnán át Európába küldött gáz tranzitdíjáról, így a 2008-ra szóló szerződés lejártával egyelőre nem jött létre új szerződés.

Bulgária

Az ukrán-orosz gázvita miatt vasárnap reggel továbbra is a szokásosnál mintegy 10-15 százalékkal kevesebb orosz földgázt kapott Bulgária – közölte a Bulgargaz bolgár állami gázipari cég vezérigazgatója.

Dimitar Gogov rámutatott arra, hogy az ország egy hónapra elegendő gáztartalékkal rendelkezik ahhoz, hogy ellensúlyozza a kieső  mennyiséget. „Amennyiben a gázszállítás napi 6-6,5 millió köbméterre esne, korlátozni kell a fogyasztók gázfelhasználását” – tette hozzá. Bulgária napi gázfogyasztása 10-11 millió köbméter.

Törökország

Törökország is jelezte, hogy a szokásosnál valamivel kevesebb orosz földgáz érkezik hozzá. Ez azonban nem okoz semmilyen gondot – nyilatkozta vasárnap a török energiaügyi minisztérium egyik vezető illetékese.

Az ország naponta 40 millió köbméter orosz földgázt kap az Ukrajnán át haladó földgázvezetéken. Ez a mennyiség az elmúlt néhány napban 38 millió köbméterre mérséklődött. Törökország ezen felül naponta mintegy 35 millió köbméter orosz földgázhoz jut a Fekete-tenger alatt húzódó Kék Áramlat vezetéken keresztül.

A vezeték akár napi 50 millió köbméternyi földgáz szállítására is alkalmas. A török minisztérium illetékese szerint Oroszország nem kereste meg Ankarát azzal kapcsolatban, hogy a Kék Áramlaton keresztül több földgázt szállítana.

Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 06. 13:28

1945 után először ismét szélsőjobboldali vezetője lehet Ausztriának, Herbert Kickl a kormányalakításról tárgyalhat

Az osztrák Szabadságpárt vezetője kapott felkérést a kormányalakításra a köztársasági elnöktől, miután összeomlottak a koalíciós tárgyalások a jobbközép és a szociáldemokraták között Ausztriában. A jobbközép lecserélte a vezetőjét, az új hajlandó kormányalakításról tárgyalni a választáson győztes szélsőjobboldali párttal, az FPÖ-vel. A szélsőjobbnak az ölébe hullhat a hatalom, mert a politikai elit nem tudott túllépni a saját árnyékán. Váratlan külpolitikai győzelem ez Orbán Viktornak és Vlagyimir Putyinnak. Németországnak vészjelzés az osztrák belpolitikai fordulat.