2008. november. 13. 10:24 MTI Utolsó frissítés: 2008. november. 13. 10:37 Világ

Bugár: rosszabb, mint Meciar idején

Bugár Béla, az Magyar Koalíció Pártja (MKP) előző elnöke a pozsonyi Pravdában megjelent interjújában úgy vélekedett, hogy a szlovák-magyar viszony most rosszabb, mint Meciar idején volt, de ezért nem csak a kormány, hanem az MKP vezetése is okolható, és "Csáky Pál ügyetlenségének" is része van benne.

Bugár - akit tavaly tavasszal Csáky Pál váltott az MKP élén - ma is a legnépszerűbb szlovákiai magyar politikus, aki kitart a szándéka mellett, hogy 2010-ben, képviselői megbízatásának kitöltése után végleg kivonul a közéletből - emlékeztetett a pozsonyi Pravda. A lap beszélgetést közölt Bugárral, aki megállapítja: "a feszültség, az ellenséges hangulat és a félelem" tekintetében most rosszabb a helyezet annál, mint Meciar idején, vagy egyáltalán az utóbbi húsz évben valaha is volt. Bugár tagadja, hogy az MKP radikalizálódott volna. Ilyen benyomást ma csak a pártvezetés és az elnök, Csáky kelt - nyilatkozta Bugár, aki felrótta utódjának, hogy a Benes-dekrétumokról és az autonómiáról beszél anélkül, hogy erről a pártban tárgyaltak volna.

Bugár úgy látja, hogy az MKP "kettős elszigeteltségben" találta magát, mert sem a szlovák kormány, sem pedig az ellenzék nem áll vele szóba. Csáky pedig ügyetlen volt, amikor "egyetlen szerencsétlen videó miatt" azt nyilatkozta, hogy a szlovákiai magyarok az életüket féltik. A magyar kérdésekről gyakran író Dag Danis kérdéseire válaszoló Bugár azt mondja: gyerekes dolog lenne azon vitatkozni, hogy a Gyurcsány-Fico találkozó ügyében ki volt a közvetítő. "Magam javasoltam, hogy az MKP próbálja meggyőzni Gyurcsányt, hogy jöjjön" Pozsonyba tárgyalni. Mindegy, hogy minek nyomán, csak az a "fontos, hogy találkoznak".

Bugár a kérdezővel egyetértésben azt mondja: Csáky rossz közvetítő, s a párt elszigetelődéséért is javarészt ő okolható, mert "nem lehetséges az együttműködés vékony szálait építgetni, aztán mindent elrontani azzal, hogy a kormány nem hajlandó meghallgatni az MKP elnökét, amely itt a kisebbségi magyarokat képviseli". Kifejti: ez azonban nem lehet ok arra, hogy a szlovák kormány az egész pártot és annak választóit semmibe vegye.

A szlovákiai lap megkérdezte: milyen megoldandó problémákról kíván az MKP szombaton Gyurcsány Ferenccel tárgyalni? Sajnálatos, hogy a magunk problémáira nem a szlovák kormányfőnél kereshetjük a megoldást, aki sem tárgyalni, sem egyezségre jutni nem akar az MKP-val - válaszolta Bugár, aki feltételezi, hogy az MKP vezetése a tankönyvek megengedhetetlen nyelvezetéről, a magyar iskolákra és a magyar kultúrára hasznosítható európai támogatásokról kíván egyeztetni. "Annak azonban nem sok értelme lenne, hogy Ficót megpróbálják falhoz szorítani és arra kényszeríteni, hogy szabaduljon meg Slotától" - vélekedett a pozsonyi Pravdában Bugár, aki szerint a magyar félnél sem lehet elérni, hogy szigorítsa meg a szélsőséges csoportok elleni törvényeit, mert hiszen "ahhoz alkotmányos többség szükséges, és Gyurcsány az egyszerű többség támogatását sem bírja".

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.