Vihar Václav Klaus írországi látogatása körül
Vihart kavart Írországban Václav Klaus cseh államfő, mert nyilvánosan egyetértéséről és támogatásáról biztosította hivatalos dublini látogatásán Declan Ganleyt, a lisszaboni szerződést ellenző írországi Libertas mozgalom milliárdos vezetőjét.
"Mi is nagyon örültünk annak idején a kommunista korszakban, ha nyugati politikusok meglátogatták nálunk a politikai ellenzékhez tartozókat. Ugyanígy találkozom én most Ganley úrral" - mondta Klaus az EU-ellenes mozgalom vezetőjével együtt elköltött vacsora után rendezett sajtóértekezleten.
Micheal Martin ír külügyminiszter "nevetségesnek, felszínesnek és hamisnak" nevezte szerdán az RTE ír rádióban a párhuzamot, amelyet Klaus az antikommunista ellenzékiek és az EU-ellenes aktivisták között vont. Az nem probléma, hogy a cseh államfő magánvacsorán ellenzéki személyekkel találkozik hivatalos írországi látogatásán, de nem kellene nyilvánosan támogatnia egyetlen politikai párt vagy aktivista álláspontját sem, mert az "nem helyénvaló beavatkozás" az ország belügyeibe - fejtegette az ír külügyminiszter.
A cseh államfő képmutatásnak minősítette az ír külügyminiszter viselkedését, s megjegyezte: úgy látja, hogy Európában rosszabb a demokrácia helyzete, mint gondolta. Megjegyezte: személyesen találkozott az ír külügyminiszterrel, és sajnálja, hogy az kifogásait "nem volt képes a szemébe mondani". "Ha nekem valaki nem tetszik, azt az illetőnek mondom meg, s nem a háta mögött" - tette hozzá.
"Én valóban nagy problémákat éreztem az eltűnő demokrácia kapcsán Európában. Most, hogy látom az ír külügyminiszter úr és az ír sajtó egy részének reakcióit, úgy gondolom, hogy a helyzet rosszabb, mint korábban véltem. Tehát továbbra is időszerű az a feladat, hogy ezzel valamit tenni kell" - mondta újságíróknak.
Mirek Topolánek cseh kormányfő szerdán Prágában nyilatkozva védelmébe vette az államfőt. "Az Európai Unióban szabad a véleménynyilvánítás. Mindenkinek joga van elmondani, mit gondol, Klausnak is" - szögezte le Topolánek. "Nagyon fel van fújva az ügy. Nem fogunk rá reagálni" - közölte újságírókkal Tomás Pojar, a cseh külügyminiszter helyettese.
Klaus "a szabadság és a józan ész diadalának, az európai bürokrácia elitista, mesterséges projektjei felett aratott győzelmének" nevezte nyáron a lisszaboni szerződés ír népszavazási elutasítását. A cseh államfővel ellentétben Topolanek és kormánya pártolja a lisszaboni szerződést, az EU gondosan kimunkált reformtervezetét.