Közeledés várható a francia-amerikai viszonyban
Barack Obama elnökké választásával jelentősen javulhat a George Bush nyolc éves kormányzása alatt megromlott francia-amerikai viszony, de a vitás kérdések már szerdán megmutatkoztak, nevezetesen az afganisztáni szerepvállalást illetően.
A francia politikusok, párthovatartozástól függetlenül, nem titkolt örömmel fogadták a demokrata jelölt győzelmét az amerikai elnökválasztáson A világpolitikát érintő kérdéseket érintő szorosabb európai-amerikai együttműködés reményében gratuláltak a Fehér Ház új lakójának.
A legnagyobb arányban Európában Franciaországban (közel nyolcvan százalékban) kívánta Barack Obama győzelmét a közvélemény és a politikai elit is.
A hagyományosan nem felhőtlen francia-amerikai viszony 2003-ban süllyedt mélypontra, amikor a Washington által kezdeményezett iraki háború ellen Franciaország szót emelt. Az elődjével szemben nyíltan Amerika-barát Nicolas Sarkozy másfél évvel ezelőtti elnökké választásával valamelyest már javult a két ország viszonya: "Párizs és Washington között már Obama előtt megindult a közeledés, de az új amerikai elnökkel ez még tovább mehet" - állítja Catherine Durandin, a párizsi Nemzetközi és Stratégiai Kapcsolatok Intézetének (IRIS) elemzője. Ennek alapvető oka a szakértő szerint az, hogy Obama már nem egypólusú világban gondolkodik, mert tudatában vannak annak, hogy a világ többpólusúvá vált.
Az iraki háború körüli polémia megszűnése ellenére Párizs és Washington között több vitás kérdés megmaradt, elsősorban az afganisztáni szerepvállalást illetően. Bernard Kouchner francia külügyminiszter szerdán úgy nyilatkozott:tisztában van azzal, hogy Obama több európai csapatot szeretne Afganisztánban látni, és ez "érdekes vita" tárgya lesz majd a két ország között. "Nem gondolom, hogy katonai megoldás lesz Afganisztánban" - hangsúlyozta Kouchner, azt kérve az új amerikai adminisztrációtól, hogy inkább azt a stratégiát részesítse előnyben, amely szerint a hatalom és a felelősség fokozatosan átadható az afgánoknak.
Antony Blinken, aki a következő amerikai alelnök, Joe Biden külpolitikai tanácsadója, "új kezdet lehetőségében" bízik az Egyesült Államok és Franciaország, illetve hazája és Európa között. "De ez nem lesz könnyű" - tette hozzá a tanácsadó, elsősorban Afganisztánra utalva az Europe 1 francia kereskedelmi rádiónak adott interjúban.
Benoit Chervalier, Amerika-szakértő francia politológus szerint Obama külpolitikai téren elsősorban az amerikai érdekeket fogja védeni, viszont elődjéhez képest másképp fog a világra tekinteni, s így Párizs megértőbb fülekre találhat Washingtonban a környezetvédelmi kérdéseket vagy azt a francia javaslatot illetően, amely a világ fejlett országait tömörítő Nyolcak (G8) csoportját húsz állammá bővítené ki.