2008. november. 05. 00:17 MTI Utolsó frissítés: 2008. november. 05. 00:16 Világ

CNN exit poll: a gazdaság a legfontosabb kérdés

Az amerikai választók többsége számára a legfontosabb kérdés a gazdaság állapota volt a keddi elnökválasztás napján a CNN exit poll eredménye szerint.

A hírtelevízió országos szintű felmérése szerint a szavazóhelyiségeket elhagyó választók 62 százaléka jelölte meg a gazdaságot a legfontosabb kérdésként.

A megkérdezettek 10 százaléka az iraki háborút nevezte a legfontosabb kérdésnek. Harmadik helyen a terrorizmus (9 százalék), a negyediken az egészségügy (9 százalék), az ötödiken az energiakérdés (7 százalék) szerepelt. A CNN szerint az először szavazók 72 százaléka Barack Obamára, a demokrata jelöltre voksolt.
Az AP hírügynökség exit poll eredménye is azt mutatta, hogy tízből hat szavazó számára a gazdaság volt a legfontosabb kérdés.

A választók fele szerint a gazdaság nincs jó állapotban, a másik fele azt mondta, a gazdaság helyzete gyenge. A megkérdezettek 40 százaléka arról számolt be, hogy családjának anyagi helyzete az utóbbi négy évben romlott, 50 százalék aggódik, hogy az elkövetkező egy évben nehézségei lesznek a pénzügyi válság miatt.

Az exit poll felmérés szerint a választók kétharmada aggódik, hogy nem lesz képes fizetni egészségbiztosítását, és ugyanekkora hányad tart attól, hogy újabb terrortámadás fogja érni az országot.
George Bush elnök tevékenységét csak egyötöd értékelte pozitívnak. Ez a mutató megegyezik az utóbbi hónapok felmérési eredményeivel. A kongresszus munkáját sem értékelték többen jónak.

A megkérdezettek több mint fele nem ért egyet azzal, hogy a kormány 700 milliárd dolláros pénzügyi mentőövet nyújt a bankoknak. A választók hetede volt 30 év alatti, ugyanakkora hányad volt 65 évnél idősebb. Minden negyedik választó evangéliumi keresztény volt.
Hirdetés
hvg360 Hamvay Péter 2024. november. 28. 15:20

Magyar Péter a politikai sárm iskolapéldája – interjú Sonnevend Júlia amerikai-magyar médiaszociológussal

A sárm, amivel korunk politikusainak egy része él, azt sugallja, hogy „olyan vagyok, mint te, úgy gondolkodom, úgy élek, mint te<strong>”</strong>, még akkor is, ha ez nincs is így – mondja Sonnevend Júlia. Az amerikai-magyar médiaszociológust a témában írt sikerkönyvéről, Orbán Viktorról, Magyar Péterről, Kim Dzsongunról és az egyesült államokbeli karrierjéről kérdeztük.