2008. november. 02. 18:15 MTI Utolsó frissítés: 2008. november. 02. 16:28 Világ

Visszhangok a dunaszerdahelyi eseményekre

Csáky Pál, a szlovákiai Magyar Koalíció Pártjának (MKP) elnöke kijelentette: "A meggondolatlan és túlzó rendőrségi reagálás sokat fog rontani az egyébként sem megnyugtató magyar-szlovák viszonyon". Szlovákiában szombaton és vasárnap nem jelentek meg a lapok, de netes orgánumok értékeltek.

Csáky Pál szerint az a kérdés, hogy igazat mondott-e a szlovák országos rendőrfőkapitány helyettese, hogy bizonyítékok vannak arra, hogy - mint a rendőr fogalmazott - a "magyarok lelátójáról" támadás érte az egyik rendőrt. "Mert ha valóban vannak bizonyítékok, akkor azokat a parlament illetékes bizottsága előtt be kell mutatni". Jelezte: az MKP "valószínűleg ezt kezdeményezni is fogja". 

A magyar kisebbségi politikus szernt "meg kell vizsgálni, vajon mindezek ellenére is adekvát volt-e a rendőri fellépés, nem volt-e túlzott? Mert hogy "sok szemtanú megítélése szerint az ilyen erejű karhatalmi fellépés indokolatlan volt".

Szlovákiában szombaton és vasárnap nem jelentek meg a lapok. A dunaszerdahelyi történtekkel kapcsolatosan a szlovák elektronikus média javarészt csak a helyszíni tudósításokra, képsorokra korlátozódott. A szokásos - élőben közvetített - vasárnapi politikai vitaműsorokban sem firtatták a szombati történéseket, és egyelőre a szlovák portálokon sem olvashatók markáns állásfoglalások.
   
Egy dunaszerdahelyi magyar hírportál, a Parameter több summás véleménynek adott helyet. Az egyik szerint: ami szombaton Dunaszerdahelyen történt, az "erőfitogtató megfélemlítés volt". Kezdetben, a mérkőzés előtti órákban város utcáin a rendőrség még pártatlannak tűnt, mert határozottan megfékezte a  vendéghuligánokat. "Aztán úgy gondolták, hogy ideje lesz egyenlíteni", ezért amikor a mérkőzés 18. percében a szlovák vendégcsapat lelátójáról füstbombák repültek a pályára, "a kommandósok mégis a hazaiak (a dunaszerdahelyi magyarok - a tud. megj.) és a magyarországi szurkolók szektorába rohantak be, majd brutális ütlegelésbe és kiszorításba kezdtek" - hangsúlyozta a cikkíró, s hozzáfűzte: "Több okom is van arra, hogy előre eltervezett rendőrakciót feltételezzek". Hozzáteszi: vélelme szerint a kommandó rohama "főleg a fradisták és a magyarországi kemény mag, részben pedig a hazai szurkolók megfélemlítését célozta". "Hadd lássák, ki az úr itten, kinek szabad szinte mindent, s kinek csaknem semmit. Nem a hőbörgő, Kitartás feliratú, nemzeti színű sálat viselő, trianonozó, hőbörgő anyaországi hólyagokat mentegetem", hanem "a tisztességes hazai és magyarországi szurkolókat" - fejtette ki a cikkíró.
Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.