2008. október. 28. 18:45 MTI Utolsó frissítés: 2008. október. 28. 18:43 Világ

Pozsony is kérni fogja az Aranykéz utcai merénylő kiadatását

Miután kedden az Interpol magyar irodája megindította a Prágában elfogott, magyarországi robbantásokkal is kapcsolatba hozott Jozef Rohác kiadatásának procedúráját, a szlovák rendőrség szóvivője bejelentette: Pozsony akkor is ragaszkodik a szlovák állampolgárságú Rohác kiadatásához, ha a cseh hatóságok úgy döntenek, hogy Rohácot a magyar hatóságok kezére adják.

A budapesti Aranykéz utcai, továbbá a Fidesz székházánál, a Szájer József és Torgyán József lakásánál elkövetett robbantásokkal gyanúsítható, közel egy évtizede bujkáló Rohác közlekedési ellenőrzés során bukott le Prágában. A pozsonyi hatóságok a volt szlovák államfő, Michal Kovác fiának, a fiú erőszakos elhurcolásának ügyében akarják kihallgatni a férfit. A szóvivő megjegyezte: erre a Szlovákia területére is kiterjedő magyarországi Interpol-körözés is jogalapot ad. 

A magyarul hibátlanul beszélő Rohác egy Léva melletti faluban élő  húga a Markíza televíziónak nyilatkozva azt állította, hogy a Prágában elfogott személy nem az ő testvére, mert Jozef már régen halott. Rohác szülei évekkel ezelőtt többször úgy nyilatkozták, hogy a fiuk időnként felhívja őket telefonon. 
   
Martin Korch szlovák rendőrségi szóvivő Rohác elfogásának hírére reagálva közölte, hogy a férfi nem szerepel a körözöttek szlovákiai adatbázisában. Rohác ellen ugyanis a szlovák hatóságok már korábban megszüntették a nyomozást, ami annak megállapítására irányult, vajon helyezett-e pokolgépet egy Robert Remiás nevű volt rendőrnek a gépkocsijába. Remiásnak állítólag azért kellett meghalnia, mert ő volt az egyetlen, aki kapcsolatban állt - az azóta is külföldön bujkáló, más értesülések szerint "új identitással" újra Szlovákiában élő - Fegyveres Oszkárral, akit a Michal Kovác fiának elrablásával kapcsolatos ügyben koronatanúként tartottak számon.
   
Az 1995-ös ügyről annak idején azt lehetett tudni, hogy az államfő fiát a Kováccsal ellenséges viszonyban lévő Vladimír Meciarhoz közel álló, Ivan Lexa vezette szlovák titkosszolgálat szervezte meg. A szolgálat célja az lett volna, hogy az ifjabb Kovácot kiszolgáltassák az ellene csalási ügyben eljárást folytató német hatóságoknak, s ily módon kompromittálják Michal Kovác államfőt. 
   
Lexa ellen eljárás indult, de ismeretlen helyre távozott, s csak a kormányváltás után, kiadatással került vissza Szlovákiába a Dél-afrikai Köztársaságból. Az államfői jogköröket ideiglenesen ellátó Vladimír Meciar kormányfő közben olyan amnesztiát hirdetett, amely teljes védelmet biztosított Ivan Lexának, akit később a szlovák bíróságok tucatnyi más ügyben rendre fölmentettek. Lexának esetenként jelentős kártérítéseket is megítéltek.

Hirdetés