2008. október. 03. 13:33 MTI Utolsó frissítés: 2008. október. 03. 14:16 Világ

Tűzpárbaj Kambodzsa és Thaiföld határán

Rövid tűzpárbaj zajlott le pénteken kambodzsai és thaiföldi katonák között a két ország határvidékének egy vitatott hovatartozású övezetében. Egy kambodzsai és két thaiföldi katona megsebesült.

A 11. századi Preah Vihear templomtól mintegy három kilométerre zajlott le a kisebb ütközet a határ vonala mentén járőröző thai és kambodzsai katonák között. A kambodzsai szóvivő szerint a thai katonák kezdeményezték a csatározást.

Több ősi templom van a vitatott övezetben, köztük a hindu vallás egyik főistenének, Sivának szentelt Preah Vihear. Mindkét ország régóta magának követeli a területet, illetve a rajta lévő szentélyeket. Idén kiéleződött köztük a területi vita miatti feszültség.

A vita fellobbanásának közvetlen előzménye az volt, hogy az UNESCO nyáron kambodzsai kérésre felvette a világörökségi listára a Preah Vihear templomot, amelyet a hágai Nemzetközi Bíróság 1962-ben Kambodzsa fennhatósága alá helyezett. A bangkoki kormány ellenezte az ENSZ nevelésügyi, tudományos és művelődésügyi szervezetének döntését, mert álláspontja szerint előbb "rendezni kellett volna a szentély hovatartozásának kérdését". Bangkok sohasem nyugodott bele

a Nemzetközi Bíróság 46 évvel ezelőtti döntésébe. A viszály fellobbanása nyomán thaiföldi katonák július 15-én behatoltak a vitatott zónába, és jelenleg is ellenőrzésük alatt tartják a szentélyhez vezető főbb utakat. Heteken át jelentős thai és kambodzsai alakulatok néztek farkasszemet egymással a térségben, míg végül augusztus közepén megegyeztek a felek, hogy kölcsönösen visszavonják a vitatott határtérségbe vezényelt csapataik zömét.

Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.