Oroszország szerves része a megvesztegetés
A Transparency International nemzetközi korrupcióellenes nem kormányzati szervezet kedden Moszkván is bemutatta ez évi jelentését, s eszerint Oroszország a 147. helyen áll a korrupciós ranglistán a világ államai között, olyan országok környezetében, mint Banglades és Kenya.
A Közvélemény Alapítvány (FOM) felmérésének eredményét a Novije Izvesztyija című lap ismertette kedden. Eszerint a lakosság 29 százaléka adott már kenőpénzt, s azok közül, akik még soha nem vesztegettek meg senkit, 44 százalék véli úgy, hogy még megtörténhet, hogy valamely tisztségviselőt így próbálnak befolyásolni.
Alekszandr Oszlon, a FOM elnöke kijelentette: a korrupció olyan tömeges jelenség ma Oroszországban, hogy nem csupán az állam problémája, hanem afféle népbetegség, amely benne van az ország kultúrájában, s elszívja az ország erejének egy részét. A megkérdezettek 60 százaléka elítéli azokat, akik vesztegetést fogadnak el, de együtt éreznek azokkal, akik kénytelenek megvesztegetni valakiket: 54 százalék mondta azt, hogy a vesztegetőket el sem ítéli.
A korrupció leginkább az üzleti élet szereplőit sújtja: legtöbben fizetnek kenőpénzeket, de ez sebezhetővé teszi őket a megrendelésre indított büntetőeljárásokkal szemben - állapították meg a felmérés készítői.
Az emberek szerint Oroszországban a legkorruptabb a rendőrség: a közlekedési rendőröket 49 százalék, a többit 40 százalék tartja megvesztegethetőnek. A második helyen ebből a szempontból a felmérésben résztvevők szerint az egészségügy áll: 30 százalék véli úgy, hogy ott kenőpénzt kell adni, s a megkérdezettek 21 százaléka vallja, hogy az oktatásban is vesztegetni kell. A szociológusok ezen az alapon háromféle vesztegetést különböztetnek meg: a hétköznapit (amelyet a házkezelőségek, az oktatás és az egészségügy dolgozóinak fizetnek), a rendvédelmi szervek megvesztegetését, és az adminisztratív vesztegetést, amelynek segítségével a hatalom képviselőit igyekeznek jóindulatra bírni.
A legkorruptabb területeknek Moszkvát, Tatárföldet, a Krasznodari és a Sztavropoli területet, Moszkva környékét és Szentpétervárt tartják, ebben a sorrendben.
Moszkvában arra a kérdésre, hogy vesztegetett-e már meg valaha tisztségviselőt, a megkérdezettek 42 százaléka válaszolt igennel, s a legkevesebben - 3 százalék - Szahalinon vallották be, hogy követtek már el ilyesmit. A válaszolók 57,5 százalékának szilárd meggyőződése, hogy a korrupciót nem lehet kiirtani, de 34,6 százalék hisz abban, hogy le lehet győzni.
A felmérésben az ország 68 régiójában 34 ezer embert kérdeztek meg. Dmitrij Medvegyev államfő nem sokkal májusi beiktatása után zászlajára tűzte a korrupció elleni harcot - bár erről eddig is sok szó esett -, de ezúttal a tervek szerint az állami duma még szeptemberben napirendjére tűz egy korrupcióellenes törvénycsomagot, amelynek fő célja a kis és közepes méretű vállalkozások védelme a korrupciótól. Szakértők viszont rámutatnak, hogy önmagukban a törvények mit sem érnek: ha az üzletemberek nem hajlandók maguk is tenni e métely ellen, akkor a hatalom tehetetlen lesz.