2008. szeptember. 17. 18:44 MTI Utolsó frissítés: 2008. szeptember. 17. 18:46 Világ

Abházia és Dél-Oszétia FÁK-tag akar lenni

Abházia és Dél-Oszétia csatlakozni kíván a Független Államok Közösségéhez (FÁK) és a Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezetéhez - mondta Szergej Bagaps abház elnök szerdán Moszkvában. Mindkét társulásnak volt szovjet tagköztársaságok a tagjai.

Abházia elnöke egy sajtótájékoztatón szólt erről azt követően, hogy Oroszország, valamint a Grúziától elszakadt és Moszkva által elismert két terület barátsági, együttműködési és kölcsönös segítségnyújtási szerződést írt alá Moszkvában. Bagaps rámutatott: az orosz katonai támaszpontok Abháziában és Dél-Oszétiában biztosítják majd az egész dél-kaukázusi térségben a békét és a stabilitást. "Mindent elkövetünk, hogy a két köztársaság területén erős orosz katonai támaszpontok legyenek, s ezt nem csupán saját érdekünkben, hanem az egész térség békéje érdekében tesszük" - mondta. 

Bagaps hangsúlyozta, hogy Abháziában demokratikus jogállamot építenek, amelyben a kis népek jogait is tiszteletben tartják, s garantálják mindenki biztonságát, aki a törvényeket tiszteletben tartva ott akar élni. Békét és erőt kívánt Oroszországnak, megjegyezve, hogy ha Moszkva erős, akkor körülötte béke és stabilitás van. Az abháziai elnök arról is szólt, hogy országa gazdasága megerősítéséhez hiteleket remél Oroszországtól.

Eduard Kokojti dél-oszétiai elnök csatlakozott az abháziai kollégája által mondottakhoz, s jelezte: Dél-Oszétia nem szándékozik lemondani elnyert függetlenségéről, nem törekszik a dél- és az észak-oszét nép egyesítésére, ugyanakkor - Észak-Oszétiához hasonlóan - Oroszország részévé kíván válni. "A szerződés aláírásával Oroszország demonstrálta, hogy erősíteni kívánja Dél-Oszétia államiságát, nem szándékozik bekebelezni a köztársaságot, bármit állítsanak is mások" - mondta. Kiemelte, hogy Dél-Oszétia a kormányzati szervek munkájában orosz szakértők segítségére számít.

Hirdetés
hvg360 Gyükeri Mercédesz 2025. február. 17. 19:30

Ha Gordon Ramsay megszerette, nekünk is jó lesz? Az áldott és átkozott margarin

Nincs még egy olyan modern élelmiszer, amelyik kezdettől fogva ilyen erős érzelmeket váltott volna ki, mint a margarin. Tekintettek rá drága terméket kiváltó megmentőként, aztán a drága termék pusztítandó hamisítványaként. Egy időben méltatták azért, hogy egészséges, aztán az volt vele a baj, hogy nem, mostanában pedig mentes és fenntartható alternatívaként tálalják a gyártók. Most, hogy a margarin oldalán Gordon Ramsay-t állította versenybe egy cég, mi sem maradhattunk ki, és megnéztük: vajon tényleg össze lehet keverni a margarint a vajjal? És előállítható otthon, pálmaolaj és mindenféle adalékok nélkül?