Medvegyev: az orosz békefenntartók maradnak a Kaukázusban
Dél-Oszétiában helyreállt a biztonság, de az orosz békefenntartók maradnak, hogy garantálják azt - mondta Dmitrij Medvegyev a német kancellárral tartott találkozója után Szocsiban.
Moszkva Tbiliszitől a kidolgozott elvek mielőbbi írásos elfogadását, s ezen elvek Oroszország, az Európa Tanács és az EBESZ garanciájával való végrehajtását várja és hangsúlyozta: újabb agresszió esetén Oroszország újra válaszolni fog - hangsúlyozta az elnök.
Oroszország elfogadja Abházia és Dél-Oszétia bármely döntését e köztársaságok státusáról, kész meglévő békefenntartói mandátumának megfelelően garantálni e döntés végrehajtását, és külpolitikáját ilyen értelemben folytatni - szögezte le az elnök. Hozzátette: az utóbbi napok eseményei sajnos gyakorlatilag kizárták annak lehetőségét, hogy az oszétok és abházok a grúzokkal egy államban éljenek. "Senki nem vonja kétségbe, hogy a területi épség a nemzetközi jog egyik alapelve, de a konkrét helyzetet kell vizsgálni" - mondta.
Medvegyev kijelentette, hogy Oroszország nem ellenzi a nemzetközi megfigyelők jelenlétét a térségben, de ehhez hozzá kell járulni az oszétoknak és az abházoknak is.
Medvegyev felszólította országa külföldi partnereit, hogy ne keressenek egyetlen bűnöst, s főleg ne Oroszországra hárítsák a felelősséget.
Angela Merkel hangsúlyozta, hogy Grúzia területi épségére kell alapozni a rendezést, amelyhez jó alapnak minősítette az orosz és a francia elnök által kidolgozott elveket, s szintén a nemzetközi megfigyelők számának növelése mellett foglalt állást.
A legsürgetőbbnek a területek státusáról folytatandó tárgyalások formátumának kialakítását nevezte, s annak tisztázását, autonómiáról "vagy egyébről" lesz-e szó. "Nem válhat külön, önálló állammá minden olyan nép, amely ki akar válni egy államalakulatból - ezt a problémát Oroszország is ismeri -, s ezért minden egyes esetet külön kell vizsgálni" - mondta.
Merkel hangsúlyozta: a történtekből le kell vonni a tanulságot, hogy a befagyasztott konfliktusok megoldását nem szabad halogatni, hanem meg kell találni a lehető leggyorsabb és leghatékonyabb megoldást, úgy, hogy az emberek biztonsága garantálva legyen.
A megbeszélésen - amelynek időpontjáról és más témáiról még júliusban állapodtak meg - szó volt az amerikai rakétapajzs elemeinek kelet-európai telepítéséről is. Medvegyev meggyőződését fejezte ki, hogy ez Oroszország ellen irányul, Merkel pedig bizakodását fejezte ki, hogy a rakétapajzs ügye nem vezet az Oroszország, az EU és az Egyesült Államok közötti tárgyalások leállásához.